PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Intermarche inwestuje w ekotechnologie

Autor: dlahandlu.pl 17 czerwca 2011 22:08

Grupa Muszkieterów, do której należą supermarkety Intermarche czy Bricomarche inwestuje w zielone technologie. Operator rozważa wykorzystanie w swoich placówkach geotermii, paneli solarnych, lamp solarnych oraz gruntowych wymienników ciepła, a już w tej chwili firma ma w kilku sklepach instalacje, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła ze sprzętu chłodniczego.

Projekt ma na celu użyteczne wykorzystanie tzw. odpadowego ciepła, które tracone jest bezpowrotnie. Ciepło odzyskiwane w ten sposób wykorzystywane jest do ogrzewania wody sanitarnej oraz budynków sklepowych. System ogranicza zużycie energii o 30 proc. Aktualnie cztery sklepy Intermarché korzystają z tego typu technologii.

Ponadto Grupa Muszkieterów jest w trakcie analizy projektów wykorzystania "zielonej" energii w swoich sklepach. - Interesuje nas wykorzystanie geotermii oraz paneli solarnych. Przymierzamy się do testów oświetlenia parkingów za pomocą lamp solarnych oraz gruntowych wymienników ciepła, które wspomagają system ogrzewania budynku. W naszych sklepach oprawy w liniach świetlnych posiadają stateczniki elektroniczne, stosujemy świetlówki energooszczędne, coraz częściej T5 o dłuższej żywotności - mówi Marek Feruga, prezes Grupy Muszkieterów.

W ostatnim czasie Grupa Muszkieterów przeprowadziła analizę efektów finansowych i ekologicznych otwarcia drugiego centrum logistycznego Grupy Muszkieterów w Mysłowicach. Dzięki tej inwestycji liczba kilometrów jaką samochody ciężarowe musiały wykonać dostarczając towar do sklepów zmniejszyła się o 330 tys. Tym samym zużycie paliwa spadło o 107 tys. litrów co przełożyło się na oszczędność w wysokości ponad 500 tys. zł.

Sieć handlowa Grupy Muszkieterów licząca obecnie 167 supermarketów Intermarché oraz 76 sklepów Bricomarché jest pod względem obrotów największą grupą franczyzową w Polsce. W 2010 r. jej obroty przekroczyły 3,6 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane