PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Internet rzeczy może okazać się sposobem na ograniczenie strat w łańcuchu dostaw

Autor: dlahandlu.pl 21 marca 2016 12:22

Badania agencji Forrester pokazują, że firmy zamierzają wykorzystywać Internet Rzeczy do śledzenia położenia (83 proc.), lokalizacji GPS (80 proc.), śledzenia zasobów (79 proc.David Stain, industry marketing manager z Zebra Technologies zauważa, że kody kreskowe i sensory można umieścić praktycznie na wszystkim m.in.na żywności, pojazdach czy paletach, co mogłoby przyczynić się do ograniczenia marnotrawstwa żywności.

Dane zbierane przez sensory przepływają w przedsiębiorstwie w czasie rzeczywistym i mogą zapobiegać marnotrawstwu żywności oraz dostarczać większej liczby informacji o produktach konsumentom.

Marnujemy około jedną trzecią tego, co produkujemy – jest to 1,3 mld ton żywności o wartości 750 mld USD rocznie. Handel detaliczny może odpowiadać nawet za 25 proc. tej ilości ze względu na straty żywności w łańcuchu dostaw.

Konsumentów coraz bardziej interesuje skąd pochodzi kupowana przez nich żywność oraz jak dane produkty były uprawiane, zbierane, przetwarzane i dostarczane do sklepu. Niektórzy klienci podczas zakupów za pomocą swojego smartfona skanują kody kreskowe. Skandal z koniną stanowi przykład na to, jak łatwo w wydłużonym łańcuchu dostaw oszuści mogą podstawiać podrobione składniki w miejsce prawdziwych. 

Instalując Wi-Fi nie tylko w centrach logistycznych i magazynowych, ale także w gospodarstwach rolnych można objąć łańcuch dostaw Internetem Rzeczy. Tam, gdzie nie ma sieci bezprzewodowej – np. kiedy samochody dostawcze znajdują się w trasie – można wykorzystać sieci 4G. Koszty łączności 4G można zredukować przez wysyłanie do systemu zaplecza prostych plików danych. Instalacja sensorów i technologii RFID w samochodach ciężarowych pozwala na ciągłe przekazywanie informacji o stanie produktów – np. o temperaturze. Etykiety z kodem kreskowym lub RFID zawierające informacje o produkcie powinny być umieszczone na wszystkich produktach, a te mogą być następnie śledzone za pomocą czytników ręcznych lub stacjonarnych w całym łańcuchu dostaw – od gospodarstwa rolnego, poprzez zakład przetwórczy, hurtownię, centra dystrybucji, aż po sklepy i magazyny firmy. Potrzebne będą również różne urządzenia skanujące - mobilne stosowane podczas transportu, odporne na niskie temperatury w chłodniach, wzmocnione, odporne na wstrząsy i upadki w magazynach.

Zwiększając widoczność produktów w łańcuchu dostaw, IoT może usprawnić śledzenie ich drogi z gospodarstwa rolnego aż na stół konsumenta, ograniczyć oszustwa, spełnić oczekiwania konsumentów w zakresie większej przejrzystości oraz stwarzać nowe możliwości marketingowe.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,99

  • Śr

    15,75

  • Min

    9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane