IRG SGH: I półrocze 2013 roku słabe, później gospodarka odbije

Autor: dlahandlu.pl 7 grudnia 2012 10:28

W IV kwartale 2012 roku IRG SGH odnotował hamowanie tendencji spadkowych zarówno barometru IRG SGH jak i wskaźników koniunktury w poszczególnych sektorach. Analiza w konwencji cyklu wzrostowego wskazuje na pojawienie się punktów zwrotnych, sygnalizujących odbicie gospodarki polskiej.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) oraz wskaźnik o długich wyprzedzeniach (DWWK),  prognozujący aktywność gospodarki w perspektywie najbliższego 1,5 roku do 2 lat przewidują słabnącą dynamikę realnego PKB w pierwszym półroczu 2013. Jednocześnie przebieg obu wskaźników wyprzedzających nie wskazuje na możliwość dynamicznego ożywienia w drugiej połowie 2013 roku. Polskiej gospodarce będzie bardzo trudno osiągnąć tempo wzrostu przekraczające 4% w skali roku. Dominować będą tendencje stagnacyjne. Należy liczyć się z ograniczeniem rocznego tempa wzrostu do ok. 2%. Główną przyczyną dominacji tendencji stagnacyjnych będzie niska, a nawet ujemna dynamika inwestycji w sektorach produkcji i usług oraz wyczerpywanie się głównych atutów naszej gospodarki, jakimi były do tej pory niskie koszty wytwarzania.   

W scenariuszu optymistycznym, opartym na ekstrapolacji trendów wzrostu  gospodarczego z okresu 1994-2010, Polska potrzebowałaby 19 lat, licząc od 2010 r., aby osiągnąć przeciętny poziom PKB per capita w krajach UE-15, liczony z uwzględnieniem siły nabywczej.
W scenariuszu umiarkowanym, opartym na średniookresowej prognozie wzrostu PKB sporządzonej przez MFW, likwidacja istniejącej luki dochodowej w stosunku do Europy Zachodniej byłaby możliwa w ciągu 23 lat. Gdyby obecną lukę dochodową mierzyć według
bieżących kursów walutowych, okres ten wydłużyłby się prawdopodobnie do około 40 lat.  W scenariuszu pesymistycznym Polska
zmniejszy lukę rozwojową w stosunku do krajów UE-15 maksymalnie do 25 proc., a później (po 2045 r.) luka ta zacznie się powiększać.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,33

  • Min

    0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane