PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

ISP i PIP punktują uchybienia Amazona

Autor: Bankier.pl 16 września 2016 13:37

Raport o pracy w Amazonie Instytutu Spraw Publicznych wydaje się nie pozostawiać złudzeń – zatrudnieni traktowani są mechanicznie, nieustannie kontrolowani, a po wypadkach z winy pracodawcy podsuwano im do podpisania papierek o zrzeczeniu się prawa do procedury powypadkowej - czytamy na portalu Bankier.pl.

Jak wynika z badania "Amazon po Polsku. Warunki pracy i stosunki z pracownikami", w firmie istnieje podział na zatrudnionych na umowy stałe i na tych, którzy podpisali umowy tymczasowe. Te osoby, które mają ograniczony czas na umowie, są zatrudniane przez agencje pośredniczące w zatrudnieniu, a ich najczęściej trzymiesięczne umowy są przedłużane w nieskończoność.

Bankier.pl podaje, że po kontroli PIP przeprowadzonej w 2014 roku, tylko w ciągu 3,5 miesięcy w Sadach pod Poznaniem zgłoszono 11 wypadków przy pracy. Natomiast od 28 października 2014 roku do 5 lutego 2015 roku w podwrocławskich zakładach miało miejsce 58 wypadków, z których jedynie 10 zakwalifikowano jako wypadek przy pracy – w tym czasie zatrudnionych było ogółem 1152 osób. Okazuje się, że dość często Amazon nie uznawał wypadku, ponieważ nie udokumentowano urazu.

Jak informuje Bankier.pl, podczas kontroli w Sadach pod Poznaniem wykazano wiele naruszeń związanych z wypłatą wynagrodzeń. Zdarzało się, że zatrudnieni nie otrzymywali dodatku za pracę w porze nocnej, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Amazon w odpowiedzi na ustalenia kontroli przesłał oświadczenie: "W każdym z ponad 120 centrów logistycznych Amazon na świecie bezpieczeństwo i zdrowie pracowników jest naszym absolutnym priorytetem. I w każdym, jeśli coś nie działa natychmiast to poprawiamy. Z chęcią współpracujemy także z urzędami, dając im pełen wgląd w nasze warunki pracy i normy bezpieczeństwa i bardzo chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania.

Amazon, jak wiele innych firm, staje przed wyzwaniem zapewnienia ciągłości obsługi klientów przy zmieniającym się popycie konsumenckim. Korzystamy wtedy z pomocy pracowników sezonowych, którzy otrzymują konkurencyjne wynagrodzenia i dodatkowe świadczenia – 15 złotych za godzinę, do 15% premii, bezpłatny dowóz do pracy oraz ciepły posiłek za 1 zł. Poza przedświątecznym szczytem sezonu znakomita większość naszych pracowników posiada stałe umowy o pracę – obecnie to ponad 5500 osób zatrudnionych u nas na stałych i bezterminowych umowach o pracę. Wciąż także oferujemy stałe zatrudnienie osobom, które pracują w oparciu o umowy czasowe. W 2015 roku aż 2100 pracowników sezonowych otrzymało od nas ofertę stałej pracy. I w kolejnych miesiącach stworzymy nowe, stałe miejsca pracy.

Codziennie badamy opinie naszych pracowników, aby mieć pewność, że na bieżąco możemy odpowiadać na ich potrzeby. To dla nas bardzo ważne, że między 80% a 90 % pracowników wiąże swoją przyszłość z naszą firmą i poleciłoby Amazon, jako miejsce pracy swoim znajomym i bliskim. Naszym celem jest oczywiście, by każdy Amazończyk czuł się w firmie doskonale i nieustannie nad tym pracujemy” - czytamy w oświadczeniu firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,99

  • Śr

    6,59

  • Min

    3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane