PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Izba Gospodarki Elektronicznej sprzeciwia się opodatkowaniu e-sklepów

www.portalspozywczy.pl 12 stycznia 2016 16:01

Nałożenie podatku obrotowego na e-sklepy spowoduje, że zamiast zakładanego obciążenia dla dużych podmiotów, negatywne konsekwencje poniosą przede wszystkim najsłabsi, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Konsekwencje będą przede wszystkim związane z dużymi kosztami administracji i zarządzania, na które MŚP często nie stać – mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl, Łukasz Kiczma, członek zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej.

Łukasz Kiczma tłumaczy, że w skutek nakładania dodatkowych obciążeń fiskalnych, w dłuższej perspektywie może być zauważalne obniżenie rentowności firm prowadzących sprzedaż internetową, a szczególnie obniżenie wskaźnika rentowności sprzedaży (ROS).

Wprowadzone zmiany, zdaniem Kiczmy, przyczynią się również do zmniejszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorców, dlatego Izba Gospodarki Elektronicznej stanowczo sprzeciwia się opodatkowaniu e-sklepów.

- Wprowadzenie jednego podatku obejmującego zarówno przedsiębiorców sprzedających online jak i offline nie jest dobrym rozwiązaniem. Wynika to z istniejących dysproporcji pomiędzy tymi grupami. Na e-sprzedawcach ciąży wiele obowiązków wynikających z Ustawy o prawach konsumenta, która weszła w życie 25 grudnia 2014 r. Jest to np. 21 obowiązków informacyjnych, których niewykonanie jest związane z bardzo wysokimi karami dla przedsiębiorców. Sprzedawców internetowych obejmuje również obowiązek zapewnienia konsumentowi 14-dniowego prawa do odstąpienia od umowy, wynikający z umowy zawartej na odległość – wyjaśnia Łukasz Kiczma.

Jego zdaniem wprowadzenie dodatkowego obciążenia będzie miało istotny wpływ na pozycję polskich e-sprzedawców na arenie Unii Europejskiej.

- Nie zależy zapominać, że małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w budowaniu wzrostu gospodarczego w Polsce, tworząc miejsca pracy głównie w aspekcie samozatrudnienia. To również małe i średnie sklepy wykazują się największą innowacyjnością i stosują nowoczesne technologie w swojej codziennej działalności e-komercyjnej. W żaden sposób nie powinno się zmniejszać ich konkurencyjności na rynkach zagranicznych. Wprowadzenie podatku dla e-przedsiębiorców obniży konkurencyjności polskiego eksportu - ceny za towary i usługi oferowane klientom będą wyższe i mogą stracić na konkurencyjności w związku z istotnym znaczeniem ceny w decyzjach zakupowych – mówi  Łukasz Kiczma.

Więcej: portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,69

  • Śr

    6,13

  • Min

    4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane