Jaja „dwójki” są droższe o ok. 30-40 proc. od „trójek"

www.portalspozywczy.pl 20 czerwca 2017 10:13

- Jednym z czynników, który może zmniejszyć ewentualną skalę wzrostów cen jaj, będzie presja ze strony konsumentów, którzy nie będą skorzy do „ponoszenia” całości kosztów zmiany systemu utrzymania kur niosek. Można spodziewać się więc presji na marże producentów jaj współpracujących z handlem nowoczesnym - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Grzegorz Rykaczewski, analityk agrobiznesu w BZ WBK.

Grzegorz Rykaczewski uważa za prawdopodobne, że zmiana struktury sprzedaży detalicznej jaj, determinowana przez planowane zwiększenie sprzedaży jaj pochodzących od kur utrzymywanych w systemie ściółkowym, wolnowybiegowym czy ekologicznym, będzie się wiązała z podwyżką średniej ceny.

- Obecnie jaja „dwójki”, są droższe o ok. 30-40 proc. od „trójek”, co jest wynikiem głównie wyższych kosztów niż w przypadku chowu klatkowego - dodaje.

Wśród czynników, które mogą zmniejszać ewentualną skalę wzrostów cen, analityk wymienia między innymi presję ze strony konsumentów.

- Klienci nie będą skorzy do „ponoszenia” całości kosztów zmiany systemu utrzymania kur niosek. Można spodziewać się, że w rezultacie pojawi się presja na marże producentów jaj, współpracujących z handlem nowoczesnym. Częściowo utrata marży będzie mogła być przez nich odpracowana na większych wolumenach sprzedaży - ocenia.

Według Rykaczewskiego sieci, które zrezygnują z jaj „trójek” będą musiały się liczyć z konkurencyjną ofertą tych podmiotów, które jaja z chowu klatkowego będą nadal sprzedawały.

- Wobec sztucznego obniżenia podaży kluczową kwestią będzie faktyczny popyt konsumentów na najtańsze jaja. To będzie również definiowało rynkową rolę ferm, które nadal będą produkowały jaja w systemie klatkowym - dodaje.

Całość: Portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,51

  • Min

    8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane