Jak będzie wyglądać supermarket przyszłości? (video)

Autor: dlahandlu.pl za Retail Detail 2 marca 2018 12:32

Jak będzie wyglądać supermarket przyszłości? (video) Fot. Shutterstock.com

Supermarkety muszą się zmienić w obliczu nowych wyzwań. W czasach, gdy internet ukształtował na nowo zachowania zakupowe konsumentów, a konkurencyjny krajobraz drastycznie się zmienia, konsumenci skupiają się już nie tyle na produktach, ile na doświadczeniu zakupowym oraz rosnącej roli technologii - uważają eksperci Symphony Retail.

Coraz mniej osób planuje sobotnią wycieczkę do supermarketu. Mimo że sprzedaż żywności w internecie jest nadal niewielka, zakupy FMCG najprawdopodobniej będą coraz częściej przenoszone do świata online - uważają eksperci Symphony Retail. Jeśli dodamy do tego dynamicznie zmieniające się otoczenie konkurencyjne, wojny cenowe, coraz bardziej rozwinięty rynek private labels, śmiałe strategie promocyjne czy duże ambicje Amazona, jasnym staje się, że tradycyjne sklepy muszą ewoluować.

Zmiany, zmiany...

Co powinno leżeć u podstaw zmian? Zdaniem ekspertów -  mniejszy asortyment produktów.  Konsumenci mogą skorzystać z pełnej oferty supermarketów w internecie. A w sklepie? Kilkanaście starannie wyselekcjonowanych jednostek SKU najprawdopodobniej wystarczy na każdą kategorię produktów. Pozostałe towary powinny być prezentowane na ekranach dotykowych i odbierane przez klientów w późniejszym terminie. 

Foodcourt w centrum

Supermarket przyszłości nie będzie miał tylu naw i półek. Obecnie korytarze z produktami suchymi  są sercem każdego sklepu, a to otworzy drogę dla food courtu ze świeżymi posiłkami i miejscem do spożycia jedzenia i napojów w samym supermarkecie. Cała sekcja może prezentować nowe produkty, które zmieniają się dwa razy w tygodniu, aby zaskoczyć klientów. Sekcja produktów świeżych od lokalnych dostawców może również stać się bardzo atrakcyjna dla konsumentów.

Jednocześnie ważną rolę będzie odgrywać technologia: formuła pick-up odegra tu kluczową rolę. Nawigacja 3D, dzięki której konsumenci mogą wyświetlić swoją listę zakupów na smartfonie i dopasować ją do układu sklepu, może ułatwić przemieszczanie się po placówce. Klienci otrzymają także spersonalizowane oferty produktów dzięki wskazówkom sztucznej inteligencji. Tradycyjne kasy fiskalne również znikną - zastąpią je kasy bezobsługowe, usługi typu scan&go i płatności bezgotówkowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,70

  • Śr

    5,19

  • Min

    3,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8529

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane