Jak sieci poradzą sobie z zakazem handlu w niedziele? Wydłużą godziny otwarcia!

Autor: www.dlahandlu.pl 17 stycznia 2017 10:50

Jak sieci poradzą sobie z zakazem handlu w niedziele? Wydłużą godziny otwarcia! Na zdj. Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Bank

Zakaz handlu w niedziele może zostać wprowadzony już w tym roku. Czy detaliści będą starali się "odrobić" stratę w pozostałe dni handlowe? Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Bank, uważa, że pewnym rozwiązaniem mogłoby być wydłużenie funkcjonowania sklepów w tygodniu, co umożliwiłoby zakupy większej części konsumentów w bardziej komfortowych warunkach.

Konrad Księżopolski wskazuje, że projekt wolnych niedziel to realne i duże ryzyko dla całego sektora handlu. Co prawda, z racji specyfiki rynku FMCG, którego największa konsumpcja przypada na piątek i sobotę, podczas gdy w przypadku impulsowych produktów konsumpcyjnych (odzież, obuwie) na niedzielę, ryzyko to jest nieco mniejsze, ale oczywiście cały czas bardzo istotne.

 - Trudno na dziś stwierdzić jak sektor spożywczy będzie chciał się przed tym obronić, gdyż nie znamy ostatecznego kształtu tego projektu. Ale w obecnym układzie pewnym rozwiązaniem mogłoby być wydłużenie funkcjonowania sklepów w tygodniu, co umożliwiłoby zakupy większej części konsumentów w bardziej komfortowych warunkach (mniejszy tłok). Po drugie, wiemy, że stacje benzynowe nie będą wyłączone z tego zakazu, co naturalnie powinno się przełożyć na zwiększoną sprzedaż sklepów spożywczych na tychże stacjach. Nie jest wykluczone, że sieci sklepów spożywczych nie zaczną wchodzić w partnerskie umowy z takimi stacjami w celu poszerzenia asortymentu produktów i sprzedaży – wskazuje ekspert .

Przypomnijmy, że bieżący projekt zaproponowany przez największy polski związek zawodowy Solidarność zakłada m.in: zakaz handlu w niedziele oraz ograniczenie handlu w Wigilię Bożego Narodzenia oraz Wielką Sobotę. Dopuszczalna będzie natomiast sprzedaż w kilka niedziel handlowych (7 w roku). Zakaz handlu ma obowiązywać również franczyzobiorców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji. Zakaz nie będzie dotyczył stacji paliw, kawiarni, piekarni i aptek oraz przedsiębiorców, którzy sami prowadzą działalność gospodarczą we własnym imieniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8777

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane