Jak Silver Generation funkcjonuje w digital świecie?

Autor: pr 22 czerwca 2017 16:53

W 2015 roku było w Polsce ponad 8,8 mln osób po 55 roku życia. Według danych GUSu, do roku 2050 liczba ta ma wzrosnąć do 13,7 mln., 16 proc. seniorów to aktywni internauci. Jak funkcjonują w digital świecie i co należy o nich wiedzieć, chcąc dotrzeć do nich za pośrednictwem nowych mediów? Postanowiła to sprawdzić agencja interaktywna KERRIS wraz z seniorami z Dancingu Międzypokoleniowego.

Jak seniorzy korzystają z technologii? - W ciągu ostatnich trzech lat liczba użytkowników smartfonów w wieku 65+ podwoiła się. Widoczny jest dynamiczny wzrost popularności tego typu urządzeń, jednak wykorzystywane są one głównie przez seniorów do funkcji natywnych: dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych. Ponad ⅔ użytkowników w tej grupie nie korzysta z mediów społecznościowych przez smartfony, a ¼ nie pobrała na nie żadnej aplikacji - komentuje Ignacy Bochiński, Partner KERRIS Group.

Użytkownicy zwracają uwagę na trudność w ich obsłudze, dlatego wybierają wygodniejsze i większe laptopy. Umiejętności cyfrowych nabywają dzięki wsparciu dzieci, wnuków lub bardziej doświadczonych znajomych.

Internet ma być wygodny i użyteczny

70 proc. internautów w wieku powyżej 55 lat korzysta z internetu każdego dnia. Czas spędzony przez nich w sieci rośnie. Szukają w niej głównie wiedzy i informacji, w tym dotyczących ich hobby. Internet ma być dla nich funkcjonalny i użyteczny. Robią w nim przemyślane zakupy, poświęcając czas na porównania cen i ofert. Wybierają produkty tańsze niż w sklepach stacjonarnych lub takie, których zakup jest wygodniejszy online np. bilety lotnicze czy na pociąg. W obawie przed koniecznością odesłania z powodu niedopasowania np. odzieży czy obuwia, wybierają tradycyjne zakupy.

Komunikacja w Social Mediach, jak w każdym innym miejscu – liczy się kultura

Społeczność polskich seniorów na Facebooku powyżej 55 roku to już około milion osób, spośród których 55 proc. to kobiety. Wiele z nich znalazła się tam po zamknięciu kont z Naszej Klasy. Dużą popularnością w tej grupie cieszy się YouTube. W social mediach oburza ich wulgarne słownictwo i brak kultury wypowiedzi. Na równi traktują etykietę z netykietą.

Reklamy internetowe – zmora Seniorów

Seniorzy przyznają, że kontakt z reklamami w internecie jest dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem. Nie życzą sobie nachalności. Reklamy przeszkadzają im w przeglądaniu stron, szczególnie contentowych. Zwracają jednak uwagę, że treści promocyjne na Youtubie są bardziej przyjazne w odbiorze.

Co z tego wynika?

• Obecnych aktywnie zawodowo 45-50 latków cechuje znajomość technologii, która jest częścią ich pracy, dlatego w kolejnych latach konieczne będzie wydzielenie grup 55+ oraz 70+.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane