PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Jakie były początki Jeronimo Martins? Założyciel zaopatrywał królewski dwór

Autor: wikipedia.pl/dlahandlu.pl 17 września 2015 14:14

Jakie były początki Jeronimo Martins? Założyciel zaopatrywał królewski dwór Jeden z pierwszych sklepów Biedronka (1995 r.)

Początki działalności sięgają roku 1792, gdy Galisyjczyk Jerónimo Martins otworzył w dzielnicy Lizbony Chiado swój pierwszy sklep. Po zakończeniu wojen napoleońskich król Portugalii Ferdynand II udzielił Jerónimo Martinsowi przywileju zaopatrywania królewskiego dworu.

Po śmierci Martinsa prowadzenie firmy przejął jego syn Domingos, który wykorzystał kontakty z dworem królewskim jako główny element budowania marki sklepu, który oferował luksusowe towary. Po okresie rządów starszego syna, który nie był zainteresowany prowadzeniem firmy, a jedynie korzystaniem z majątku, władzę w firmie przejął drugi z synów Domingosa Martinsa, Joao António Martins, który odbudował przedsiębiorstwo. Kolejnym właścicielem firmy został przyjaciel właściciela, Júlio César Pereira de Molo, który w 1921 roku włączył do przedsiębiorstwa rodzinną firmę handlową z Porto. Kolejnymi właścicielami firmy byli Francisco Manuel Dos Santos i jego zięć Elísio Alexandre Dos Santos, którzy rozwijali firmę jako sieć sklepów. W okresie II wojny światowej firma zajęła się także produkcją artykułów spożywczych, które częściowo sprzedawała aliantom.

 

W połowie XX wieku firma rozszerzyła profil działalności, m.in. na rynek nieruchomości. Następnie kierownictwo nad firmą przejął syn właściciela, Alexandre Soares Dos Santos, który po raz kolejny rozszerzył zakres działalności. W latach 80. przedsiębiorstwo otworzyło sieć sklepów pod marką Pingo Doce, zakupiło większościowy pakiet udziałów w hurtowniach Recheio i zakupiło brazylijską sieć marketów Pao de Açúcar. W 1990 roku Jerónimo Martins stała się spółką giełdową, notowaną na lizbońskiej giełdzie. Współudziałowcem w firmie jest firma holenderska Ahold która ma udziały w wysokości ok 49 proc.

W połowie ubiegłego stulecia JM rozpoczęło współpracę opartą na zasadach joint venture z firmą Unilever, stając się liderem produkcji dóbr szybko zbywalnych w Portugalii. Potwierdzeniem pozycji firmy na portugalskim rynku spożywczym był jej debiut na tamtejszej giełdzie, który miał miejsce w 1989 roku.

W 1995 roku spółka zakupiła polską sieć sklepów Biedronka. Pierwszy sklep sieci Biedronka został otwarty 4 kwietnia 1995 r. w Poznaniu przy ul. Newtona. Od tego czasu minęło ponad 20 lat, w czasie których Biedronka stała się liderem rynkowym i najbardziej rozpoznawalną marką wśród sieci handlowych w Polsce. Obecnie sieć liczy już ponad 2600 placówek w ponad 1000 miejscowości i 15 centrów dystrybucyjnych na terenie całego kraju. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,69

 • Śr

  3,60

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane