PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Jakość obiektów komercyjnych idzie w górę

Property News 21 grudnia 2012 08:53

Wymagania najemców zmieniły się. Zwiększyła się jakość wykonywanych obiektów, zarówno pod względem standardu wykończenia, zastosowanych rozwiązań technicznych, jak i samych projektów architektonicznych - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak.

Każdy z sektorów rynku nieruchomości komercyjnych jest inny i kieruje się nieco innymi prawami. Oczywiście na wszystkie oddziałują podobne czynniki zewnętrzne, takie jak koniunktura gospodarcza i związana z nią aktywność inwestorów.

Polskę jako rynek inwestycyjny możemy zakwalifikować pomiędzy rynkiem wschodzącym a rozwiniętym, co stanowi doskonałe otoczenie biznesowe dla wielu międzynarodowych firm. Nasza gospodarka jest stabilna na tle reszty Europy, a w kraju wciąż istnieje przestrzeń do wzrostu. Przyciąga to inwestorów zagranicznych, szczególnie, że ryzyko biznesowe jest niższe niż w innych krajach w regionie. Stabilna gospodarka, aktywny rynek pracy oraz rosnąca konsumpcja sprzyjają wzrostowi zapotrzebowania na powierzchnie handlowe, biurowe, przemysłowe i magazynowe.

Jak zmieniał się ten rynek w ostatnich latach?

To co zmieniło się w ostatnich latach w realizacji inwestycji to na pewno wymagania najemców. Zwiększyła się jakość wykonywanych obiektów, zarówno pod względem standardu wykończenia, zastosowanych rozwiązań technicznych, jak i samych projektów architektonicznych.

W budownictwie przemysłowym, magazynowym, a często również biurowym dominują umowy typu built-to-suit. Obiekty projektowane są pod konkretne oczekiwania najemców i dopasowywane do specyfiki prowadzonego przez nich biznesu.

Maleje również znaczenie budownictwa spekulacyjnego na rzecz umów pre-let. Takie rozwiązanie wynika często z wymagań kredytodawców i jest niezbędne do otrzymania finansowania inwestycji.

W którym segmencie rynku nieruchomości komercyjnych dostrzegają Państwo największy potencjał?

Nadchodzący okres będzie rozwojowy przede wszystkim dla sektora biurowego. Potwierdzają to aktualne statystyki. W minionym roku, aktywność inwestorów koncentrowała się właśnie na tym sektorze. Ponad 80 proc. wartości wszystkich zawartych w tym czasie transakcji dotyczyło powierzchni biurowych. Tak wysoki odsetek potwierdza niesłabnące zainteresowanie tym obszarem.

Także nieruchomości handlowe, mimo spadku ich udziału w rynku, cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów szukających bezpiecznych, długookresowych lokat.

Czytaj więcej: propertynews.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,55

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane