Jest nowy właściciel Tradisu, Milei, Groszku, Euro Sklepu, PSD, Lewiatana

Autor: dlahandlu.pl 3 stycznia 2011 21:03

Jest nowy właściciel Tradisu, Milei, Groszku, Euro Sklepu, PSD, Lewiatana

21 grudnia 2010 r. spółki Eurocash i Emperia podpisały umowę inwestycyjną, w ramach której Emperia sprzeda Eurocashowi udziały w spółce dystrybucyjnej Tradis oraz kilkunastu franczyzowych sieciach detalicznych. W efekcie tej transakcji powstanie koncern dystrybucyjny kontrolujący ok. 17 proc. polskiego rynku. Najbliższy konkurent, Makro, ma ma ok. 6 proc. rynku. Przychody nowo powstałego podmiotu sięgną 13 mld zł.

Zbycie udziałów w spółkach dystrybucyjnych nastąpi albo poprzez wniesienie części z nich na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Eurocash w zamian za akcje nowej emisji Eurocash obejmowane przez Emperia po cenie emisyjnej wynoszącej 22,21 zł (reprezentujące do 14 proc. kapitału zakładowego Eurocash) oraz sprzedaż pozostałej części udziałów przez Emperia na rzecz Eurocash, albo poprzez sprzedaż przez Emperia wszystkich udziałów na rzecz Eurocash w przypadkach określonych w umowie inwestycyjnej.

Warunkiem zawieszającym umowy inwestycyjnej było podjęcie przez Radę Nadzorczą Eurocash nie później niż do 5 stycznia 2011 roku uchwały wyrażającej zgodę na nabycie wspomnianych udziałów na warunkach określonych w umowie oraz na wyłączenie prawa poboru akcji Eurocash oferowanych Emperii. Rada Nadzorcza podjęła uchwałę 3 stycznia, poinformował Eurocash.

Wartość udziałów w spółkach dystrybucyjnych nabywanych przez Eurocash została określona w oparciu o przyjętą przez strony kwotę 925,975 mln zł, a tym samym cena płacona przez Eurocash za nie może zostać poddana korektom w zależności od opinii, którą do 28 lutego 2011 roku ma przedstawić audytor wspólnie wybrany przez Eurocash i Emperię.

Emperia sprzeda Eurocashowi następujące spółki dystrybucyjne i detaliczne:

1. Tradis Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie

2. Detal Koncept Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie

3. Euro Sklep S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej

4. Partnerski Serwis Detaliczny S.A. z siedzibą w Warszawie

5. DEF Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku

6. Ambra Sp. z o.o. z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach

7. Lewiatan Podlasie Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku

8. Lewiatan Śląsk Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu

9. Lewiatan Zachód Sp. z o.o. z siedzibą w Stargardzie Szczecińskim

10. Lewiatan Północ Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku

11. Drogerie Koliber Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach

12. Lewiatan Kujawy Sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku

13. Lewiatan Orbita Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie

14. Lewiatan Wielkopolska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu

15. Lewiatan Holding S.A. z siedzibą we Włocławku

16. Lewiatan Brda Sp. z o.o. z siedzibą w Tucholi

17. Lewiatan Opole Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • gość 2011-01-30 04:15:33

  masz racje Bazini nikt im sklepów nie odbierze,sami je zamkną gdyż biedronki bedą rosły jak grzyby po deszczu po tej fuzji,krótko mówiąc eurocash to judasz a nie partner w biznesie

 • Bazini 2011-01-28 22:30:27

  Sklepów nikt właścicielom nie odbierze.

  Dostawca to tylko usługodawca, ważne, żeby dał dobre ceny. Trzeba życzyć Eurocashowi, żeby mu wyszło to i polskie sklepy na rynku zostaną.

 • tiaaa 2011-01-07 12:11:45

  Przy tak dużej transakcji i skala problemów będzie duża.

  Zacznie sie od likwidacji pokrywających się oddziałów i magazynów dystrybucyjnych. To niby dobrze - cięcie kosztów - zawsze mile widziane, ale czy to nie wplynie na zachowanie rynku. Czy nie powstanie kolejny moloch o bardzo wysokich kosztach centralnych i brakiem wpływu na to co się dzieje na kurczącym się lokalnym rynku.

  Tradis ma ogrom pieniędzy zamrożonych u swoich odbiorców - czy te pieniądze da się jeszcze odzyskać ? Nowa grupa nie będzie w stanie konkurować z JM.

  Jest przecież tylko niepotrzebnym ogniwem - ogniwem kosztownym - pośrednikiem miedzy sklepami a producentem. WG. mnie roztrwonią swój potencjał a 2+2 bedzię się równało 2,5... Roztrwonili potencjał McLane'a, Batny teraz czas na Tradis...

ZOBACZ WSZYSTKIE (7)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,99

 • Śr

  1,33

 • Min

  0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane