PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

JLLS: W budowie jest 755 tys. mkw. powierzchni handlowych, większość to nowe obiekty

Autor: www.dlahandlu.pl 3 kwietnia 2012 14:20

JLLS: W budowie jest 755 tys. mkw. powierzchni handlowych, większość to nowe obiekty

Mniejsze ośrodki miejskie przeżywają boom budowlany. Zrealizowano w nich 68 proc. nowopowstałej powierzchni handlowej w I kw. 2012 r. i stanowią blisko 40 proc. nowej powierzchni budowanej w kraju, wynika z Podsumowania Rynku Centrów Handlowych po 1 kw. 2012 r. firmy Jones Lang LaSalle.

Całkowita powierzchnia najmu w centrach handlowych wynosi obecnie około 7 648 000 mkw. W I kw. 2012 r. podaż powierzchni w kraju wzrosła jednak nieznacznie - zaledwie o 89 500 mkw. Otwarto pięć nowych obiektów, a trzy rozbudowano. Zdecydowana większość, bo aż 61 000 mkw. przypadła na miasta o liczbie ludności poniżej 100 000 mieszkańców. Największym projektem oddanym do użytku w I kw. jest Centrum Alfa w Grudziądzu, wybudowane przez JWK Invest. Pozostałe otwarcia to m.in. Galeria Świdnicka w Świdnicy, Galeria Starówka w Stargardzie Szczecińskim oraz Galeria Pruchnicka w Jarosławiu. Natomiast rozbudowane obiekty to: Magnolia Park we Wrocławiu (otwarcie Castoramy), Galeria Szperk w Kosakowie pod Gdynią i Galeria Venus w podlubelskim Świdniku.

Z biegiem roku weryfikacji ulegają zapowiedzi otwarć nowych obiektów w 2012 r. JLLS przewiduje, że bieżący rok przyniesie wzrost podaży o ok. 445 000 mkw. Aktualnie w budowie jest ok. 755 000 mkw., z czego zdecydowana większość (87%) przypada na nowe obiekty. Pozostała powierzchnia to rozbudowa już istniejących centrów. Wciąż najwięcej powierzchni realizowanej jest w obiektach małych i średnich (62%). Pod względem wielkości rynku największa aktywność obserwowana jest w głównych aglomeracjach (45%) oraz w miastach o liczbie ludności poniżej 100 000 mieszkańców (38%). Ciekawie zapowiada się sytuacja na rynkach Bełchatowa i Łomży, miast ok. 70 000 mieszkańców, gdzie wkrótce zaczną działać po dwie nowe galerie handlowe. Najmniejsza aktywność budowlana jest obecnie obserwowana w miastach między 200 000 a 400 000 mieszkańców. Większość tych rynków znajduje się aktualnie na granicy nasycenia. Jednak miasta takie jak Lublin czy Bydgoszcz wciąż leżą w kręgu zainteresowań deweloperów.

I kw. 2012 r. przyniósł zapowiedzi rozpoczęcia działalności w Polsce przez kilka zagranicznych sieci handlowych. Swoje sklepy chcą rozwijać niemieckie sieci KIK, NKD czy Maxi Zoo. Zainteresowane polskim rynkiem są także: rosyjska sieć obuwnicza Kari, portugalski Lanidor, łotewska sieć drogerii Attirance czy niemiecka Bonita. Swój pierwszy sklep w Polsce, w Silesia City Center w Katowicach, otworzy wkrótce turecki LC Waikiki. Natomiast właściciel popularnego H&M zapowiada otwarcie w Warszawie pierwszego w Polsce sklepu pod marką COS (Collection of Style). Dodatkowo swoją ekspansję na rynku polskim w 2012 r. planują koncepty gastronomiczne Nordsee, Iceland Foods i Belgian Beer Cafe.

Przeczytaj także:

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane