Joanna Erbel: Duża część Polaków jest prawie darmową siłą roboczą dla zagranicznego kapitału

www.pulshr.pl 26 lipca 2015 15:35

Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego my Polacy godzimy się na to, by tak duża część naszego społeczeństwa była prawie darmową siłą roboczą dla zagranicznego kapitału, czyli firm, które nie płacą w Polsce podatków - mówi Joanna Erbel, miejska aktywistka.

Dajemy im wszystko, nie dostając w zamian nic. Polska inwestuje bardzo dużo w tanią siłę roboczą. Bardzo dużo mówi się o parkach technologicznych, ale ich nie widać. Wykształceni ludzie wyjeżdżają. To jest wyzwanie, bo nie wygramy, konkurując tanią pracą. Nie tędy droga. Zawsze na wschód od Polski znajdzie się biedniejszy kraj, gdzie będzie można szyć czy montować taniej. Problemem jest mentalność, czyli przekonanie o tym, że musimy tworzyć tanie miejsca pracy. Albo ogranicza nas przekonanie, że socjal i bezpieczeństwo zawodowe, czyli prawo do umowy o pracę i możliwość pójścia na urlop macierzyński, jest kaprysem. A to przecież standardy europejskie.

Mamy w Polsce różne modele przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces. Z jednej strony mamy Rafała Brzoskę od Inpostu, czyli wzorcowego polskiego start-upu, który zajmuje się głównie rozmontowywaniem usług publicznych, zatrudnianiem ludzi na „śmieciówkach” i wymuszeniem na ludziach darmowej pracy w nadgodzinach. Z drugiej strony mamy Andrzeja Blikle, który prowadzi znaną firmę rodzinną i dla niego jest oczywiste, że ludzie mają swoją godność i trzeba im dobrze płacić.

Ile w Polsce powinna wynosić płaca minimalna?

– Tego nie wiem, ale wiem, że ciekawym rozwiązaniem jest europejski dochód gwarantowany. Polecam rozmowy z ludźmi, którzy przychodzą do urzędów pracy. Nie mają oni bazy, która pozwalałaby im odbić się od dna. Bezpieczeństwo socjalne to coś, co pozwala całej wspólnocie żyć w sposób mniej podatny na wywracanie się.

Dzięki takiemu dochodowi mielibyśmy też wyższy poziom zaufania. Popatrzmy na kraje Ameryki Południowej, gdzie nie dba się o środek. Zwiększają się różnice społeczne, które rujnują zdrowie najbiedniejszym i powodują ogromny stres u najbogatszych, bo czują się cały czas zagrożeni.
Cały czas jesteśmy w wyścigu szczurów. Nie chcę żyć w kraju, w którym cały czas muszę się bać, że jeżeli na sekundę wypadnę z rynku pracy, to już na niego nie wrócę. Chcę żyć w kraju, gdzie mogę urodzić dziecko, które poślę do żłobka, a potem do państwowego przedszkola, w którym znajdą się dzieci z różnych klas społecznych.

W Polsce jest tak, że rozwiązania, które zapewniają wszystkim bezpieczeństwo socjalne, są uważane za idiotyczne. Nie jest za to uznawana za idiotyczną budowa montowni pod Łodzią, do której ludzie wyjeżdżają o 4 rano i do momentu wejścia do zakładu, nie wiedzą, czy w tym dniu będą pracować. Oni nie są w stanie utrzymać swoich rodzin.

 • pytka 2015-07-28 10:51:00

  Czyli pani nie powiedziała nic poza tym ze - potrzeba zmian:P najgorzej zawsze wskazac, kto je ma tak na prawe wprowazic:P

 • werner 2015-07-28 10:43:53

  jakos wielkim corporacjom typu capgeminai nie przeszkaza wyzysk pracownikow typu white collar:P to ze polska jest uwazana za bangladesz europy to nic nowego. Uważam ze kraj powinien duzo bardziej dbac o prawa pracownika i dac firmom mozliwosci by kazdy miał umowe o prace, nasz system emerytalny rowniez lezy wiec to tu trzeba najwiecej pracy włozyć

 • syczuan 2015-07-28 10:32:24

  dzisiaj nie tylko pocztowcy i dostawcy pracuja na elastycznych formach zatrudnieniach, szeroko rozumiana branza uslug tak funkcjonuje a to sie nie zmieni jesli nie wprowadzimy zadnych reform dla kodeksu pracy.  Z tymi zwiazkami zawodowymi to juz mamy pewne nowosci bo sad jakies 2 m/ce temu ogłosił ze osoby na cywilno prawnych beda mogly zakladac zwiazki zawodowe.  Jak dla mnie podniesienie pewnej pensji gwarantowanej to podstawa a do tego lepsza polityka w stosunku do osob chcacych zakladac rodzine. Sam z checia poszedłbym na tacierzyński gdybym miał taka mozliwosc

ZOBACZ WSZYSTKIE (7)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  2,19

 • Śr

  1,71

 • Min

  1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane