Jones Lang LaSalle: W ciągu 2-4 lat zmieni się obraz stołecznego rynku handlowego

Autor: dlahandlu.pl 1 marca 2012 11:32

Całkowita wartość transakcji zrealizowanych od początku roku osiągnęła w sektorze handlowym - 1,2 mld euro, a magazynowym - około 100 mln euro. Wynik za 2011r. przewyższa o 28 proc. wartość transakcji zrealizowanych w roku 2010 oraz o 254 proc. wynik z 2009 roku - wyliczyli analitycy Jones Lang LaSalle.

W perspektywie kolejnych 2-4 lat mogą ruszyć inwestycje, które w znaczący sposób zmienią obraz handlu w Warszawie, zwłaszcza w jego południowych regionach. Największe projekty to przebudowa Tesco Kabaty na Ursynowie (45 000 mkw. po rozbudowie), powiększenie CH Promenada o 25 000 mkw. na Pradze-Południe, rozbudowa Auchan w Piasecznie o 43 000 mkw., a także dwie nowe inwestycje firmy GTC - Galerię Wilanów - 76 600 mkw. (we współpracy z firmą Polnord) oraz centrum na Białołęce. 

Do największych transakcji zrealizowanych w tym segmencie należały: sfinalizowanie zakupu centrów handlowych Wzorcownia we Włocławku oraz Pestka w Poznaniu przez fundusz Blackstone. Kolejną istotną transakcją było nabycie centrum Molo w Szczecinie przez Atrium European Real Estate za kwotę 55 mln  euro. Powyższe trzy transakcje, a także towarzyszące im inne mniejsze, w tym sprzedaż Echo Pabianice firmie PH3 za kwotę ok. 24 mln  euro, wskazują na silny i zrównoważony popyt inwestycyjny na obiekty handlowe wysokiej jakości nie tylko w głównych, ale i w mniejszych miastach Polski. Dodatkowo, w ostatnim kwartale zamknęła się znacząca transakcja typu „forward purchase", w której firma Standard Life została partnerem Helical przy realizacji kompleksu handlowego Europa Centralna w Gliwicach, a także nabycie od CDI 80 proc. udziałów w projekcie Supersam w Katowicach przez Resolution Property.

Pod koniec IV kw. stopy kapitalizacji dla segmentu handlowego kształtowały się na poziomie 6 proc., a dla magazynowego- 8 proc. Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości wartości te pozostaną na niezmienionym poziomie, jednak w dużej mierze uzależnione jest to od sytuacji w strefie euro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane