PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Kancelaria Prezydenta RP: Ciężar nowego podatku sieci mogą przerzucić na polskich dostawców

Autor: www.dlahandlu.pl 29 maja 2015 10:07

Kancelaria Prezydenta RP: Ciężar nowego podatku sieci mogą przerzucić na polskich dostawców fot. za www.prezydent.pl

Kwestia opodatkowania dużych sieci handlowych od czasu wyborów budzi zainteresowanie całego środowiska retailowego. Andrzej Duda jasno przestawił swoje stanowisko w tej sprawie. Poniżej opinia ustępującego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Wprowadzanie nowych podatków wiąże się z ryzykiem i wymaga rzetelnej i obiektywnej analizy skutków takich rozwiązań. Wiele osób jest przekonanych, że tego rodzaju zabieg dostarczy od zagranicznych sieci handlowych dużą ilość pieniędzy do budżetu. Jednak istnieją także polskie sieci handlowe, które z powodzeniem konkurują z zachodnimi, a ich opodatkowanie może doprowadzić do utraty płynności lub nawet upadku. Ponadto, konstrukcja podatku obrotowego przypominającego konstrukcję VAT, może spowodować, iż ciężar ekonomiczny zostanie w rzeczywistości przerzucony na konsumentów lub też sieci handlowe wymuszą na swoich dostawcach, często polskich, niższe ceny aby zachować konkurencyjność. W tym względzie warto także przeanalizować rozwiązania stosowane w innych krajach i mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji małych, lokalnych podmiotów - czytamy w opinii Kancelarii Prezydenta RP przesłanej redakcji dlahandlu.pl

Przypomnijmy, podczas ostatniej debaty kandydatów na urząd prezydenta Andrzej Duda podkreślił: "Polska przedsiębiorczość powinna być chroniona i wspierana cohćby przez to, że ciężary podatkowe będą ponoszone przez wielkie sieci hipermarketów, które dzisiaj w stosunku do swoich obrotów płacą grosze podatków. Tu trzeba wprowadzać podatek".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • nova 2015-06-01 12:59:58

  Wystarczy aby zagraniczny kapitał płacił takie podatki jak polski-rodzimy, a już będzie dobrze. Równe prawa i OBOWIĄZKI!!!!

  nie tylko w handlu ale i innych gałęziach przemysłu i rolnictwa.

 • Fazi 2015-06-01 12:59:42

  wow , już się boją.

  to co, może lepiej zostawić te święte hiperkrowy żeby kompletnie nas zniszczyły drenując rynek i wysyłając podatki w raje tax free. nie wiem czy jest jakiś kraj w eu któr równie dobrze zgasił własny rynek.

 • Walander 2015-05-30 00:02:28

  Czytajcie ze zrozumieniem!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (8)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  10,29

 • Śr

  5,96

 • Min

  3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane