PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Karty płatnicze przyczyniły się do zwiększenia PKB w Polsce o 0,19 proc.

Autor: www.dlahandlu.pl 6 maja 2016 10:32

Wyniki nowych badań, przeprowadzonych przez firmę badawczą Moody’s Analytics, dotyczących wpływu płatności elektronicznych na wzrost gospodarczy w 70 krajach świata w latach 2011-2015 pokazują, że dzięki upowszechnieniu takich płatności, dokonywanych m.in. za pomocą kart płatniczych, produkt krajowy brutto (PKB) w tych krajach wzrósł łącznie o 296 mld dolarów. 70 krajów objętych badaniem wytwarza łącznie 95% światowego PKB.

W badaniu Polska znalazła się wśród krajów, które najbardziej skorzystały na rozwoju płatności elektronicznych. W analizowanym okresie popularyzacja płatności elektronicznych dodała do krajowego PKB równowartość 4,3 mld dolarów. Z kolei wkład rozwoju płatności kartami we wzrost polskiego PKB w latach 2011-2015 wyniósł średnio 0,19% rocznie, tj. niemal dwukrotnie więcej niż roczna średnia dla wszystkich 70 krajów wziętych pod uwagę w badaniu. Kraje, w których płatności elektroniczne rozwijały się szybciej, doświadczały większego wpływu takich płatności na wzrost PKB.

Według raportu Moody’s Analytics przygotowanego na zlecenie Visa Inc., zwiększenie obrotu bezgotówkowego doprowadziło do powstania w Polsce średnio ponad 30 tys. nowych miejsc pracy w każdym roku analizowanego okresu. W 70 badanych krajach łącznie przybywało średnio 2,6 mln nowych miejsc pracy rocznie w wyniku upowszechniania płatności elektronicznych.

- Płatności elektroniczne to ważny czynnik wzrostu konsumpcji, produkcji, produktu krajowego oraz zatrudnienia. W krajach, gdzie liczba takich płatności rośnie w szybkim tempie, odnotowano ich zwiększony wpływ na wzrost gospodarczy” – komentuje Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Wyniki badań opublikowano w raporcie The Impact of Electronic Payments on Economic Growth (Wpływ płatności elektronicznych na wzrost gospodarczy), który wskazuje również na korzystny wpływ, jaki odejście od gotówki w kierunku płatności elektronicznych wywiera na stan finansów państwa oraz na tworzenie bardziej stabilnego i otwartego otoczenia biznesowego. Płatności bezgotówkowe pozwalają również zmniejszyć zakres szarej strefy gospodarczej z jej nierejestrowanymi transakcjami gotówkowymi. Przekłada się to nie tylko na wzrost wpływów podatkowych państwa, ale także na mniejsze koszty obsługi gotówki, gwarancje płatności na rzecz detalistów oraz objęcie usługami finansowymi kolejnych grup konsumentów.

- Wyniki badań utwierdzają nas w przekonaniu o korzyściach, jakie płatności elektroniczne przynoszą światowej i polskiej gospodarce, dlatego uważamy, że rządowy program cyfryzacji państwa jest bardzo potrzebny – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe. - Wyniki te wskazują również, że odpowiednia polityka państwa może stworzyć otwarte, konkurencyjne środowisko dla płatności, a tym samym pozytywnie wpływać na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Visa Europe współpracuje z władzami publicznymi, instytucjami finansowymi, detalistami i dostawcami nowych technologii na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów i usług płatniczych, które przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju sieci akceptacji płatności elektronicznych, wzrostu obrotów w handlu oraz upowszechniania korzyści wynikających ze stosowania kart płatniczych – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane