Kary za nielegalne reklamy będą wynosić czterdziestokrotność opłat reklamowych

Autor: PAP 24 kwietnia 2015 12:34

Kary za nielegalne reklamy będą wynosić czterdziestokrotność opłat reklamowych, a więc będą zależeć od stawek ustalonych przez gminy i od wielkości reklamy - zakłada najważniejsza poprawka Senatu do prezydenckiej ustawy krajobrazowej, którą w piątek poparli posłowie.

To znacznie surowsze rozwiązaniem niż to, które w marcu poparli posłowie. Wtedy Sejm zdecydował, że kary za nielegalne reklamy będą mogły wynosić najwyżej 5 tys. zł.

Decyzja senatorów to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez środowiska i organizacje społeczne walczące o estetykę przestrzeni publicznej. Ich zdaniem decyzja Sejmu, by kary za nielegalne reklamy wynosiły nie więcej niż 5 tys. zł, pozbawiła ustawę "zębów" i czyniło jej rozwiązania nieskutecznymi. Zdaniem społecznych aktywistów taka sankcja byłaby niewystarczająca, bo przychody z reklam, szczególnie wielkoformatowych umieszczanych w centrach miast, są wielokrotnie wyższe.

Także prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, po uchwaleniu ustawy przez Sejm, mówiła: "Jesteśmy bardzo, ale to bardzo rozczarowani tym, co się dokonało w Sejmie, jeżeli chodzi o projekt ustawy krajobrazowej. Można by to skrótowo sformułować w ten sposób, że miała być szczęka z zębami, a zostały same dziąsła".

Najważniejsza poprawka Senatu, która w piątek uzyskała poparcie posłów, dotyczy właśnie egzekwowania kar za ustawianie i utrzymywanie reklam nielegalnych bądź niezgodnych z gminnym kodem reklamowym, który będzie ustalany przez samorządy. Kara za takie reklamy będzie wynosić czterdziestokrotność opłaty reklamowej, której wysokość będą ustalać gminy.

Ustawa określa stawki maksymalne takich opłat, jakie mogą wprowadzić gminy. Jest to 2,5 zł opłaty stałej za dzień postawienia reklamy, a także - dodatkowo - 20 gr za każdy metr kwadratowy powierzchni reklamy (także naliczane dziennie).

Zgodnie z propozycją Senatu, dodatkowa opłata będzie też nakładana za czas, w którym właściciel reklamy zewnętrznej będzie ją likwidował. Ma to przyspieszyć działania ukaranych. Kary będą w pierwszej kolejności nakładane na podmioty, które umieściły reklamę. Jeśli ich ustalenie nie będzie możliwe, karani mają być właściciele nieruchomości, na których umieszczono reklamy.

Posłowie poparli też wszystkie pozostałe poprawki Senatu do ustawy krajobrazowej - w sumie było ich 31. Większość zmian miała charakter legislacyjny.

Poprawki Senatu zostały przyjęte przez Sejm głosami koalicji PO-PSL. PiS już dzień wcześniej podczas debaty parlamentarnej zapowiedziało, że poprze tylko trzy poprawki senackie, a resztę odrzuci. Wśród poprawek, które krytykowało PiS, była ta dotycząca zaostrzenia kar za nielegalne reklamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane