Kaufland: Wzrost wynagrodzeń jest decyzją spółki, a nie wynikiem działalności związkowców

Autor: dlahandlu.pl 17 stycznia 2017 19:05

Kaufland: Wzrost wynagrodzeń jest decyzją spółki, a nie wynikiem działalności związkowców Fot. mat. pras.

W nawiązaniu do komunikatu Międzyzakładowej Organizacji Wolnego Związku Zawodowego Zmiana Jedność Pracownicza, dotyczącego podwyżek wynagrodzeń pracowników spółki Kaufland, zarząd spółki informuje, iż przedstawił obu działającym w spółce organizacjom związkowym (Solidarność i Jedność Pracownicza) propozycję zmian wynagrodzeń - czytamy w przesłanym do redakcji oświadczeniu.

Mając na uwadze reprezentatywność związku Solidarność, propozycje zostały w pierwszej kolejności przedstawione tej organizacji. Zarówno wysokość, jak i zasady wdrażania zmian wynagrodzeń zostały przez oba związki wstępnie zaakceptowane zgodnie z propozycją zarządu Kauflandu, przy czym dotychczas nie zawarto w tej kwestii pisemnych porozumień.

Podkreślenia wymaga fakt, iż planowany wzrost wynagrodzeń jest wyłączną decyzją spółki, a nie wynikiem jakiejkolwiek działalności związku zawodowego Jedność Pracownicza. Zmiany wynagrodzeń w roku 2017 były zaplanowane przez spółkę przed rozpoczęciem działalności przez tę organizację związkową. Jedność Pracownicza została o tym poinformowana podczas pierwszego spotkania.

Wzrost płac następuje w firmie Kaufland corocznie i został zapoczątkowany przed powstaniem organizacji związkowych w spółce. Tegoroczny proces wdrażania podwyżek płac odbywa się na standardowych zasadach i nie odbiega od wcześniejszych tego typu procesów. Spółka Kaufland współpracuje z każdym działającym w jej ramach przedstawicielstwem pracowników na zasadach partnerskich.

Firma Kaufland oczekuje od związku zawodowego Zmiana Jedność Pracownicza, by przekazywał opinii publicznej rzetelne i prawdziwe informacje o przebiegu procesu podwyżkowego, a także o rzeczywistym udziale związku w tym procesie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Pracownim_Kouchozu 2017-03-03 21:58:38

    Słabe te podwyżki dla nowych dajcie mniej starych pracowników nie szanujecie. Dajcie na rękę 2300 do 2500 dla tych co są już 5 lat .Nowym dajcie po 1800 niech się uczą i zdobywają staż. Zróbcie żeby każdy pracownik mówił zostaje jest tu dobrze. A nie że 90℅ mówi trzeba spieprzyć z kouchozu gdzie indziej.

  • VON ! 2017-01-22 20:02:33

    Oddaliśmy Szwabom handel Polska leży robią to specjalnie aby nas Polskie sieci całkowicie zdominować a wtedy ??? Jeszcze im dupy dajcie sprzedajne Polaczki

  • b-tow 2017-01-18 17:56:38

    Serce boli patrzec jak garstka ludzi pada na geby,zeby tylko byl duzy brót A taka wyzsza niby inteligecja niema chyba MOZGU nie wspomne o sercu wkożystuje by tylko sobie nabic kieszenie ci ludzie maja rodziny,ale nie maja sil by cieszyc sie z tego NASZ KRAJ wiec dbajmy o przyszlosc naszych dzieci ,bo co im przekazemy????

ZOBACZ WSZYSTKIE (7)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9753

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane