Każdego dnia grudnia e-sklepy notują wyższą sprzedaż niż średnia z ostatniego półrocza

Autor: dlahandlu.pl 21 grudnia 2016 12:20

Najpilniejsi klienci e-sklepów robią świąteczne zakupy z wyprzedzeniem, które pozwoli im na ewentualny zwrot towaru jeszcze przed Gwiazdką, zapominalscy modlą się do kuriera, by ten zdążył z dostawą. Wszyscy jednak zdecydowanie wolą szybkie płatności niż tradycyjne przelewy - wynika z danych platformy sklepów internetowych Shoper.

Według danych z platformy Shoper, praktycznie każdego dnia grudnia sklepy notują wyższą sprzedaż niż średnia z ostatniego półrocza. Wyjątki stanowią soboty – dzień tygodnia, w którym zazwyczaj sklepy internetowe odwiedza mniej osób. Pierwsze dni grudnia to moment kupowania prezentów na Mikołajki, a po nich niemal z każdym dniem liczba transakcji i przychodów sklepów rośnie, by osiągnąć kulminację w trzecim tygodniu grudnia. Najlepsze dni sprzedaży w e-sklepach korzystających z oprogramowania Shoper to 12 i 13 grudnia – przypada na nie największy ruch oraz niemal dwa razy większa liczba transakcji oraz dwa razy większe przychody niż średnia z ostatniego półrocza. – Te dni to prawdziwy zakupowy boom. Klienci biorą pod uwagę czas realizacji zamówienia i dostawy, uwzględniają również wzmożony ruch w sklepach i u kurierów. Przezorni liczą się też z tym, że towar będą zwracać. Dwa tygodnie to dla nich bezpieczny termin – zauważa Tomasz Tybon dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Dreamcommerce S.A., dostawcy oprogramowania Shoper.

Klienci e-sklepów zdają sobie sprawę z ryzyka, które ponoszą, przekładając zakup na późniejsze dni. Dlatego rzutem na taśmę wybierają najczęściej kuriera, bo to teoretycznie najszybsza forma dostawy i dlatego – z poczucia bezpieczeństwa – najchętniej wybierana w tygodniu świątecznym.
Według danych z platformy Shoper, na początku grudnia na dostarczenie paczki przez kuriera decydowało się 43 proc. kupujących, a 22 proc. z nich zamawiało dostawę listem poleconym. Spośród konsumentów robiący zakupy 19 grudnia już ponad połowa (51 proc.) wybrała kuriera, a jedynie 16 proc. list polecony.

E-konsumenci biorą również pod uwagę czas zaksięgowania płatności i z tego względu, przy okazji zakupów świątecznych, wybierają najczęściej szybkie transakcje bezgotówkowe, bo te gwarantują błyskawiczne księgowanie wpłaty na koncie sklepu i szybciej uruchamiają proces wysyłki zamówienia. Przez cały grudzień szybkie płatności mają zdecydowaną przewagę zarówno nad przelewami bankowymi, jak i opłatami za pobraniem, a 19 grudnia te wskaźniki wyglądają – odpowiednio dla poszczególnych metod płatności – 37 proc., 26 proc., i 27 proc.

Drugim najlepszym momentem grudnia jest ostatni tydzień przed Świętami. Shoper podaje, że miniony poniedziałek, 19 grudnia, był najlepszym dniem dla e-sklepów pod względem przychodów. – W tym roku Wigilia wypada w sobotę, mamy zatem cały tydzień roboczy na skompletowanie prezentów. Szacujemy, że 10 proc. kupujących zwlekało z zakupami do ostatniego tygodnia – ocenia Tomasz Tybon z Dreamcommerce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,89

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane