KBC: Emperia zanotuje w II kw. br. 39,3-proc. spadek zysku

Autor: portalspozywczy.pl/KBC 27 sierpnia 2010 10:09

Analitycy KBC Securities prognozują, że Emperia w II kw. br. osiągnie 17,6 mln zł zysku netto, co oznacza spadek o 39,3 proc. r/r. Jednakże po skorygowaniu o sprzedaż nieruchomości zakładają 11 proc. spadek wyniku netto r/r.

Pomimo trudnych warunków analitycy KBC oczekuja, że spółka poprawi w II kwartale marżę hurtową EBITDA, natomiast zakładaja pogorszenie marży detalicznej EBITDA.

Prognoza zysku netto za II kwartał 2010 roku jest o 10 proc. wyższa od konsensusu na poziomie 16,0 mln zł.

Eksperci KBC Securities prognozują 1 466,7 mln zł przychodów, co oznacza 4,9 proc. wzrost r/r w II kw. br. i zakładają, że na taki wynik wpływał niewielki wzrost przychodów z działalności hurtowej w połączeniu z dwucyfrowym wzrostem w segmencie działalnosci detalicznej.

Jednocześnie analitycy oczekują dodatniej dynamiki wzrostu w II kwartale, jednak w stosunku do poprzedniego kwartału zakładaja pogorszenie z uwagi na niekorzystną pogodę w kwietniu, katastrofę prezydenckiego samolotu, powódź i utrzymujący się nadal słaby popyt.

Według szacunków ekspertów KBC przychody hurtowe powinny w II kw. br. osiągnąć 984,5 mln zł (co oznacza wzrost o 1,9 proc. r/r), pod wpływem wzrostu liczby klientów powiązanych siecią franczyzową i ekspansji sklepów detalicznych.

Przychody detaliczne szacuja w II kwartale na 477,8 mln zł (co oznacza wzrost o 11,8 proc. r/r). pod wpływem ekspansji sieci Stokrotka i Delima (mimo że spodziewaja się ujemnego wzrostu sprzedaży w porównywalnych sklepach). Prognoza sprzedaży jest zgodna z konsensusem na poziomie 1 452,8 mln zł.

Zysk operacyjny prognozowany jest w II kw. br. na 27,1 mln zł (co oznacza spadek o 38,6 proc. r/r) w ujęciu raportowanym, ale w ujęciu skorygowanym (o sprzedaż nieruchomości w okresie bazowym) bez wzrostu r/r.

Mimo że marże w segmencie hurtowym powinny w omawianym kwartale się poprawić, prawdopodobnie zostanie to zrównoważone przez niższe marże w segmencie detalicznym. Marżę hurtową EBITDA w II kw. br. analitycy prognozują na 3,2 proc., nieco powyżej poziomu w II kw. 2009 roku pod wpływem korzyści płynących z restrukturyzacji.

Marża detaliczna EBITDA powinna osiągnąć, według szacunków, 1,3 proc. w II kw. br. (1,5 proc. w II kw. 2009), a oczekiwany spadek marży w stosunku do okresu bazowego analitycy KBC przypisują brakowi dojrzałości biznesu i presji ze strony przychodów, gdyż większość kosztów operacyjnych jest stała. Prognoza zysku operacyjnego jest o 10 proc. wyższa niż konsensus na poziomie 24,6 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,87

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9685

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 772811

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane