PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KBC Securities: Rynek hurtowy przeżywa ciężkie chwile

www.portalspozywczy.pl 4 lutego 2013 14:43

- Rynek hurtowy jest słaby. Widać to po wynikach spółek za 2012 r. Co więcej sądzę, że rok 2013 będzie dla nich jeszcze gorszy - prognozuje Kamil Szlaga, analityk rynku akcji KBC Securities.

Ekspert dodaje, że na firmach dystrybucyjnych mocno odbiło się spowolnienie gospodarcze.

- Co prawda nie jest ono dramatyczne, jednak na rynku hurtowym, gdzie operuje się na niskich marżach, ma ono duże znaczenie. Wielu graczy walczy o przetrwanie na rynku. Szczególnie mocno widać to w hurcie alkoholi. Mniejsi gracze walcząc o życie mocno obniżają marże, a tym samym psują rynek. Przez to cierpią wszyscy, i właściwie nie są w stanie zarabiać - wyjaśnia Kamil Szlaga.

- Myślę, że cały rynek hurtowy przeżywa ciężkie chwile i nawet liderzy rynkowi pokazują lub za chwilę pokażą słabe wyniki. Przykładem jest Eurocash, w którego wynikach od mniej więcej półrocza 2012 r. widać było osłabienie sprzedaży i marż. W kolejnych kwartałach problemy się pogłębiały, i nadal będą się pogłębiać. Trzeci kwartał był gorszy od drugiego, a czwarty będzie jeszcze gorszy. To doskonale widać na wynikach sprzedaży na jednostkach porównywalnych - tłumaczy analityk KBC Securities.

- Co więcej, przejęty przez Eurocash Tradis w ogóle nie rośnie. Firmy korzystają jedynie z efektów synergii, uzyskanych dzięki dużym rabatom od dostawców, ale poza tym żadnych wzrostów nie widać. Nie zarabiają także przejęte od CEDC spółki zajmujące się sprzedażą alkoholu. Być może wynika to ze słabego rynku. Podobnie jest w przypadku spółek McLane i hurtowni papierosów. Biznes Eurocashu będzie rósł obecnie głównie dzięki cash&carry oraz sieci Delikatesy Centrum, ale tylko dzięki nowym sklepom. Nie oczekuję, aby sprzedaż w starych sklepach mocno rosła - mówi Kamil Szlaga.

Według eksperta widać, że spowolnienie w branży jest, ale tak duża grupa jak Eurocash może sobie pozwolić na obniżanie marż, żeby walczyć o rynek. Dzięki niższym marżom jest wstanie przejąć rynek od mniejszych operatorów, zwiększając udziały i własną sprzedaż. - Tym samym może wyjść na swoje - wyjaśnia KBC Securities.

Jak tłumaczy ekspert, generalnie na rynku hurtowym nie ma wzrostów i trwa walka o utrzymanie pozycji. - Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia także w 2013 r. Nie oczekuję jednak, że trudna sytuacja w branży dystrybucyjnej doprowadzi do gwałtownych zmian. Między innymi dlatego, że w II połowie 2013 r. rynek zacznie się odradzać, a w 2014 r. czeka nas szybszy wzrost gospodarczy. Wtedy nawet firmy znajdujące się w złej sytuacji finansowej będą mogły odżyć. Największe spółki mógłby sobie oczywiście życzyć wieloletniego spowolnienia, które doprowadziłoby do wykrwawienia się rynku, i wykreowania np. pięciu największych firm. Wtedy mogliby rozdawać karty na rynku. Na pewno ci więksi powinni się obecnie restrukturyzować, tak aby przygotować się na lepsze czasy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane