KE chce uniemożliwić przesuwanie zysków między krajami, by obniżyć wymiar podatków

Autor: PAP 17 czerwca 2015 21:30

KE zaprezentowała plan działań ws. reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Jej fundamentem ma być wprowadzenie na szczeblu unijnym systemu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania dla firm. Ma to pomóc w walce z unikaniem podatków.

Pomysł nie jest nowy, gd

yż Komisja Europejska już w 2011 r. proponowała wspólną skonsolidowaną bazę podatkową dla firm (Common Consolidated Corporate Tax Base - CCCTB). Państwa członkowskie nie były jednak zainteresowane wdrożeniem tych rozwiązań. Część z nich - jak wykazały dziennikarskie śledztwa - wykorzystywała bowiem różnice w przepisach, by przyciągać do siebie korporacje, oferując im specjalne przywileje podatkowe.

Wspólna baza podatkowa nie oznacza propozycji wprowadzenia we wszystkich państwach UE jednej stawki podatku CIT. "Chcę jasno powiedzieć, że Komisja nie proponuje minimalnych stawek opodatkowania, ale jest nie do zaakceptowania, że niektóre międzynarodowe korporacje osiągają duże zyski w UE, ale nie odprowadzają u nas w ogóle podatków lub płacą bardzo niskie" - oświadczył komisarz.

Opodatkowanie przedsiębiorstw należy do kompetencji państw członkowskich, a różnice w stawkach są elementem konkurencji w ramach "28". Moscovici ocenił, że zagrożeniem dla suwerenności państw członkowskich jest "chaotyczne współistnienie 28 narodowych systemów podatkowych", a nie próba ich uporządkowania.

Propozycja dyrektywy o wspólnej podstawie opodatkowania z 2011 r., którą KE teraz odkurza, dopuszcza, by przedsiębiorstwa mogły składać jedną deklarację podatkową oraz konsolidować zyski i straty osiągnięte w różnych krajach. Następnie państwa, gdzie firmy prowadzą interesy, dzieliłyby się między sobą podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej. Potem każde z nich stosowałoby własną stawkę podatkową.

Plan działań przewiduje przywrócenie związku między miejscem, gdzie faktycznie prowadzona jest działalność gospodarcza, a opodatkowaniem. Chodzi o to, by uniemożliwić przesuwanie zysków między krajami i w czasie, co sprzyja obniżaniu wymiaru płaconych podatków.

Najtrudniejszy element negocjacji, czyli kwestia konsolidacji bazy podatkowej, ma być rozstrzygnięty "w drugim kroku". Propozycja w tej sprawie ma być przedstawiona w 2016 r.

W marcu Komisja przedstawiła propozycje w sprawie automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych między wszystkimi państwami UE. KE zebrała i upubliczniła funkcjonujące w państwach UE czarne listy krajów, które nie współpracują w zakresie ścigania unikających opodatkowania. Według KE możliwa jest wspólna strategia radzenia sobie z tym zjawiskiem.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,20

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane