KE chce zwiększenia roli rolników w łańcuchu żywnościowym

Autor: ec.europa.eu 15 listopada 2016 11:17

Trudności, jakie wystąpiły w pewnych sektorach, uświadomiły nam potrzebę zwiększenia roli rolników w łańcuchu żywnościowym – mówił komisarz Phil Hogan prezentując raport grupy zadaniowej ds. rynków rolnych. Na podstawie jej zaleceń zawartych w sprawozdaniu KE podejmie działania na płaszczyźnie politycznej, które mają pomóc sektorowi rolnemu.

Utworzenie grupy zadaniowej, złożonej z dwunastu niezależnych ekspertów, jest reakcją na zwiększone zaniepokojenie zachodzącymi na całym świecie zmianami w łańcuchu dostaw żywności, a w szczególności w pozycji producenta w tym łańcuchu. Zwrócono się zatem do grupy zadaniowej o omówienie szeregu kwestii istotnych dla poprawy pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym.

Przyjmując sprawozdanie, będące owocem dziesięciu miesięcy prac, komisarz Phil Hogan stwierdził: - Trudności, jakie wystąpiły niedawno w pewnych sektorach, uświadomiły nam potrzebę zwiększenia roli rolników w łańcuchu żywnościowym i zapewnienia im godziwego wynagrodzenia za dostarczane produkty. Chciałbym sprawić przede wszystkim, by rolnicy uzyskali silniejszą pozycję, a ich głos był lepiej słyszalny. Sprawozdanie grupy zadaniowej ds. rynków rolnych jest bardzo pożądanym wkładem w debatę na temat sposobów osiągnięcia tego celu. Naszym priorytetem będzie teraz przeanalizowanie tego sprawozdania i zawartych w nim zaleceń oraz przygotowanie na ich podstawie odpowiedniej reakcji politycznej. Znaczenie tej kwestii podkreślono już w programie prac Komisji na 2017 r., a dzisiejsze sprawozdanie odegra kluczową rolę w realizacji określonych w tym programie zobowiązań.

W związku z obawami, że rolnicy narażeni będą w szczególności na skutki wahań cen i długich okresów utrzymywania się cen na niskim poziomie, grupa zadaniowa sformułowała w sprawozdaniu wniosek, iż ramy polityczne regulujące łańcuch dostaw można i należy ulepszyć. Kolejnym wnioskiem płynącym ze sprawozdania jest potrzeba ustanowienia na szczeblu UE nowych przepisów dotyczących określonych nieuczciwych praktyk handlowych, jak również wdrożenia skutecznych systemów egzekwowania prawa w państwach członkowskich, obejmujących na przykład urząd arbitra.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,67

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane