KE: Do 2020 roku e-faktura ma stać się głównym narzędziem fakturowania w Europie

Autor: Konfederacja Lewiatan 4 marca 2016 10:19

W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek Polaków, którzy otrzymują e-faktury wzrósł z 37% do 64%. Jedynie 2% osób świadomie z nich rezygnuje - wynika z badań zleconych przez Konfederację Lewiatan.

- 93% Polaków korzystających z e-faktur jest z nich zadowolonych. Wśród niezadowolonych przeważają seniorzy oraz mieszkańcy wsi. Co dziesiąta osoba po sześćdziesiątce ma krytyczny stosunek do faktur elektronicznych. Podobny odsetek niezadowolonych jest wśród mieszkańców najmniejszych miejscowości. Zdecydowanie najczęściej wskazywanym argumentem przemawiającym za korzystaniem z e-faktur jest wygoda (76%). Wśród pozostałych ich zalet często wskazywano oszczędność czasu oraz ochronę środowiska poprzez oszczędność papieru, energii i ograniczenie emisji CO2 - podaje organizacja.

Osoby, które nie korzystają z e-faktur w większości nie chcą zmieniać sposobu otrzymywania dokumentów. Najczęściej wynika to z przywiązania do papierowych faktur lub niekorzystania z internetu. Wydruk wielu Polakom służy także jako przypomnienie o terminie płatności (28% odpowiedzi).

- Choć e-faktury stają się w Polsce coraz bardziej popularne, przed nami jeszcze dużo pracy. Pamiętajmy, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej do 2020 roku e-faktura ma stać się głównym narzędziem fakturowania w Europie. Wśród Polaków wciąż są osoby, które z e-faktur nie chcą, nie mogą bądź nie umieją korzystać i one ciągle potrzebują informacji oraz wsparcia w procesie zmiany - podsumowuje Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Keno 2016-03-06 23:29:25

  My już dawno wykorzystujemy w firmie efaktury. Nie rozumiem ludzi, którzy je krytykują, u nas po ich przerzuceniu się jakieś 2 lata temu (korzystamy z afaktury.pl ) wzrosła szybkość płatności za nie. W tym programie możemy wysyłać przypomnienia o przeterminowanych fakturach co naprawdę przyspiesza ich zapłatę. O oszczędnościach na papierze i wydrukach nawet nie wspomnę, jednak najważniejsza kwestia to to, że mamy teraz dostęp do dokumentacji firmowej z dowolnego komputera w firmie nawet po pracy.

  Postęp niekiedy nie jest wcale dobry jednak w tym przypadku jest to bardzo dobry kierunek rozwoju, oby więcej takich usprawnień.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,89

 • Śr

  3,40

 • Min

  1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane