PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KE: Luksemburg przyznawał nielegalne korzyści podatkowe Amazonowi. Firma dementuje

Autor: PAP 4 października 2017 12:15

KE: Luksemburg przyznawał nielegalne korzyści podatkowe Amazonowi. Firma dementuje Fot. za Shutterstock.com

Na 250 mln euro oszacowała Komisja Europejska nielegalne korzyści podatkowe, jakie internetowemu gigantowi Amazon przyznawał Luksemburg. KE poinformowała, że przyznane Amazonowi korzyści ekonomiczne, pozwalające mu na płacenie mniejszych podatków niż inne spółki, stawiają tę firmę w uprzywilejowanej pozycji wobec przedsiębiorstw, które obliczają swoje zyski zgodnie z zasadami rynkowymi.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oceniła, że przez nielegalne korzyści przyznane przez Luksemburg Amazon nie płacił podatków od trzech czwartych swoich zysków.

W wyniku szczegółowego postępowania wyjaśniającego wszczętego w październiku 2014 r. Komisja stwierdziła, że interpretacja indywidualna prawa podatkowego wydana przez Luksemburg w 2003 r., a przedłużona w 2011 r., spowodowała obniżenie, bez żadnego uzasadnienia ekonomicznego, podatku odprowadzanego przez spółkę Amazon w Luksemburgu.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu dochodzenia przez KE Amazon poinformował, że od 1 maja 2015 roku zyski koncernu w Europie nie są już księgowane i opodatkowane w centrali w Luksemburgu, ale osobno w poszczególnych krajach, w których działa ta firma. 

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że nieprawidłowości miały miejsce za czasów, gdy premierem Luksemburga był Jean-Claude Juncker, Obecny przewodniczący Komisji Europejskiej stał na czele rządku Luksemburga w latach 1995-2013.

Do naszej redakcji wpłynęło oficjalne oświadczenie Marzeny Więckowskiej, rzecznika prasowego Amazon:

"Naszym zdaniem władze Luksemburga nie przyznały firmie dodatkowych korzyści podatkowych, a należności, które w całości uiściliśmy, były naliczone zgodnie zarówno z prawem podatkowym Luksemburga jak i wytycznymi międzynarodowymi. Będziemy badać orzeczenie Komisji Europejskiej i możliwość podjęcia odpowiednich kroków prawnych, w tym odwołania. 50 000 osób zatrudnionych przez firmę w Europie niezmiennie koncentruje się na obsłudze naszych klientów oraz setek tysięcy małych firm, które współpracują z Amazon w Europie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane