KE pracuje nad przepisami, by firmy płaciły podatki tam, gdzie generują zyski

Autor: PAP 28 maja 2015 11:57

KE wraca do pomysłu wprowadzenia na szczeblu UE systemu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania firm - poinformował Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za sprawy euro. Szczegóły propozycji KE przedstawi w czerwcu.

To powrót do propozycji Komisji Europejskiej z 2011 roku; wtedy jednak państwa członkowskie UE nie były nią zainteresowane. "Wszystkie przedsiębiorstwa - zarówno duże, jak i małe - muszą płacić podatki w miejscu, gdzie generują zyski" - powiedział Dombrovskis na konferencji prasowej.

Propozycje KE w kwestiach podatkowych muszą być jednomyślnie zatwierdzone przez wszystkie państwa członkowskie UE. "Opodatkowanie przedsiębiorstw należy do kompetencji państw członkowskich, ale niezależnie od tego UE musi ustanowić jasne i odnowione ramy uczciwego i konkurencyjnego systemu opodatkowania przedsiębiorstw" - powiedział unijny komisarz.

W czerwcu Komisja przedstawi plan działania, który zawierać będzie strategię wznowienia prac nad wprowadzeniem na szczeblu UE systemu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (tzw. CCCTB).

Obecnie firmy działające na terenie UE muszą stosować zasady 28 różnych systemów podatkowych. W propozycji dyrektywy o wspólnej podstawie opodatkowania z 2011 roku chodziło o to, by przedsiębiorstwa mogły składać jedną deklarację podatkową oraz konsolidować zyski i straty osiągnięte w różnych krajach. Następnie państwa, gdzie firmy prowadzą interesy, dzieliłyby się między sobą podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej. Potem każde z nich stosowałoby własną stawkę podatkową.

Chadecy, największa frakcja w Parlamencie Europejskim, popiera propozycję. "Pierwszym krokiem w walce z unikaniem fiskusa w Europie musi być porozumienie w sprawie wspólnej podstawy opodatkowania" - ocenił Burkhard Balz, członek frakcji Europejskiej Partii Ludowej cytowany w komunikacie chadeków. "Minimalne stawki podatkowe są nierealistyczne i przedwczesne tak długo, jak długo państwa członkowskie będą blokować wspólną skonsolidowaną bazę podatkową" - dodał.

Z kolei frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów popiera transparentność systemu podatkowego, ale sprzeciwia się harmonizacji. "Wspólna podstawa opodatkowania byłaby krokiem w stronę dalszej harmonizacji europejskich systemów podatkowych, a potem ich stawek" - powiedział Morten Messerschmidt z frakcji EKR.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane