PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

KE rozszerza oznakowanie ekologiczne UE na kolejne produkty

Autor: PAP 18 sierpnia 2016 19:21

Komisja Europejska rozszerza unijne oznakowanie ekologiczne, tzw. EU Ecolabel, na komputery, meble i buty. Unijny certyfikat daje producentom możliwość etykietowania swoich produktów jako spełniających wyśrubowane normy ekologiczne.

EU Ecolabel to inicjatywa dobrowolna, która ma zachęcić przedsiębiorców w UE do produkowania wyrobów bądź oferowania usług bardziej przyjaznych dla środowiska. Europejska etykieta ekologiczna gwarantuje, że dany produkt spełnia wysokie standardy ekologiczne i zdrowotne. Oznakowanie honorowane jest we wszystkich krajach Wspólnoty.

Dotychczas etykiety ekologiczne przyznawane były określonej grupie produktów, przede wszystkim artykułom kosmetycznym, środkom czystości i detergentom, chociaż na liście można znaleźć także materace łóżkowe, baterie łazienkowe, spłuczki czy telewizory. Teraz Komisja Europejska podjęła decyzję o tym, żeby kryteria EU Ecolabel rozszerzyć również na komputery, w tym komputery osobiste, notebooki i tablety (oznakowanie nie dotyczy już jednak konsoli do gier i cyfrowych ramek do zdjęć), meble i obuwie.

Producenci starający się o unijny certyfikat muszą udowodnić, że ich produkty spełniają wyśrubowane wymagania - nie mają szkodliwego wpływu na środowisko i są bezpieczne w użytkowaniu. I tak etykietę EU Ecolabel będzie mógł otrzymać sprzęt komputerowy, który jest energooszczędny i tak zaprojektowany, żeby możliwa była jego modernizacja i wymiana części w trakcie użytkowania. Ponadto "ekologiczny komputer" powinien być łatwy do rozmontowania, a jego części powinny nadawać się do odzyskania, przetwarzania i ponownego wykorzystania. Podobnie jest z meblami, które powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, np. materiałów naturalnych, organicznych; mogą być to także elementy pochodzące z odzysku lub przetworzone. Meble powinny być zaprojektowane tak, żeby służyły na długie lata, były łatwe w naprawie, a w razie potrzeby możliwe do rozmontowania.

"Producent starający się o certyfikat EU Ecolabel powinien móc przedstawić tzw. pełną ocenę cyklu życia produktu, nie tylko uwzględniającą proces technologiczny, podczas którego powstawał wyrób, ale także określającą jego wpływ na środowisko. Wszystkie produkty i usługi oznakowane etykietą EU Ecolabel muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby ich oddziaływanie na środowisko było ograniczone do minimum przez cały cykl życia. Dotyczy to każdego etapu, od wydobycia surowców przez produkcję, pakowanie i transport aż do sposobu wykorzystania i utylizacji" - mówią unijni urzędnicy.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane