KE zajmie się gorszą jakością produktów w Europie Środkowej

9 kwietnia 2018 20:42

Komisja Europejska przygotowuje się na walkę z produktami gorszej jakości. Kiedyś Bruksela proponowała jedynie wytyczne, w środę - jak ustaliło nieoficjalnie Polskie Radio - ma zaproponować nowelizację unijnego prawa konsumenckiego.

Chodzi o gorszą jakość żywności i detergentów sprzedawanych w Europie Środkowo-Wschodniej w porównaniu z zachodnią częścią kontynentu. Propozycję zmian w przepisach przygotowała komisarz odpowiedzialna za sprawiedliwość Vera Jourova. Z informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że propozycja zyskała akceptację większości komisarzy. W środę ma być znana ostateczna decyzja całej Komisji Europejskiej.

Przedstawiciele naszego regionu od lat alarmują, że produkty sprzedawane w tej części Europy są gorszej jakości - napoje gazowane są słodzone syropem gorszej jakości, mniej jest soku w sokach, mniej ryby w produktach rybnych czy czekolady w maśle czekoladowym, więcej jest natomiast konserwantów i stabilizatorów.
Międzynarodowe koncerny odpowiadają z kolei, że dostosowują się do lokalnych upodobań i uwarunkowań. Komisja Europejska proszona o interwencję początkowo podchodziła ostrożnie i pod koniec ubiegłego roku zaproponowała jedynie wytyczne. Teraz - jak ustaliła korespondentka Polskiego Radia - pojawiła się propozycja zmian przepisów.

Chodzi o zapisanie w jednej z dyrektyw, że sprzedawanie produktów tej samej marki, ale o różnym składzie w różnych krajach jest niedozwolone i jest to nieuczciwa praktyka handlowa. "To będzie podstawa prawna dla krajowych organizacji ochrony konsumentów do wytoczenia dział przeciwko producentom" - powiedział Polskiemu Radiu jeden z unijnych urzędników. W pakiecie konsumenckim, który Komisja ma zaprezentować w środę jest też propozycja ujednolicenia kar finansowych za złamanie unijnego prawa konsumenckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,99

  • Śr

    7,24

  • Min

    3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane