KE: Zapisy nowego podatku dyskryminują duże firmy

Autor: Rzeczpospolita 7 czerwca 2016 09:24

KE: Zapisy nowego podatku dyskryminują duże firmy fot. shutterstock

Komisja Europejska wysłała polskiemu rządowi uwagi do nowej wersji projektu podatku handlowego. Jak podaje "Rzeczpospolita", Bruksela podkreśliła, że konstrukcja zakładająca zwolnienie z opodatkowania rocznych obrotów w wysokości 204 mln zł oraz nałożenie najwyższej, 1,4 proc., stawki na firmy generujące ponad 2 mld zł sprzedaży rocznie, stanowi dyskryminację dużych firm. Tak się akurat składa, że w Polsce są to zazwyczaj przedstawiciele kapitału zagranicznego, co budzi dodatkowe zastrzeżenia urzędników w Brukseli.

Jak podaje "Rz", Komisja Europejska sprawy nie chce komentować. Ministerstwo Finansów potwierdza, że 30 maja wpłynęło pismo, ale zdaniem polskiej strony nie zawiera nowych pytań i odnosi się do wcześniejszej korespondencji, w której resort informował Brukselę, że projekt w wyniku zgłoszonych podczas konsultacji uwag zostanie zmieniony, a wyjaśnienia trafią do Brukseli po ustaleniu ostatecznej wersji projektu.

Zdaniem resortu finansów, projekt nowego podatku nie jest sprzeczny z prawem UE. Jak uzasadnia ministerstwo, zaproponowane rozwiązania przyczynią się do wyrównywania szans między przedsiębiorstwami, co zasadniczo jest zgodne z kierunkiem polityki UE – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Piotrek 2016-06-11 13:08:55

    A podobnego zarzutu co małych i średnich przedsiębiorstw nigdy nie słyszałem a te zawsze miały gorzej niż wszystkie Lidle czy Tesco. Myślę, że to lobby sklepów wielkopowierzchniowych.

  • polski 2016-06-07 20:29:06

    No własnie, A Lid l teraz robi ludziom wodę z mózdu - Polskie mięso - tylko czy te masarnue należą do kapitału polskiego ???? Tym tokiem myśląć to jesteśmy potęgą motoryzacyjną - mamy polskiego Opla z Gliwic, Fiata i Forda i Lancie z Tych no i kolejna Polska marka buduje fabrykę w Polsce Dailmler Mercedes - ale jesteśmy durnym narodem !!!!

  • lokalny 2016-06-07 20:24:10

    Po co podatek, ustawa niech kazdy matket ma obowiązek miec na pólkach towar od lokalnych producentów w promieniu do 25 km od marketu i niech główkują jak to zrobić. Kasa wróci do lokalnego obiegu. Wzrosnie zatrudnienie w markecie bo towar nie przejdzie przez centralny, lokalni przewoźnicy zarobią, a i konsumenci - lokalna społeczność wyjdą na plus.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane