KER: reklama Sznapsa z rzucanym psem nieetyczna

Autor: wirtualnemedia.pl 4 sierpnia 2015 10:14

Komisja Etyki Reklamy stwierdziła, że reklama napoju Sznaps de Luxe (produkowanego przez Stock Polska) pokazująca żartobliwie rzucanie psem propaguje niehumanitarne traktowanie zwierząt.

W spocie zgłoszonym do Komisji Etyki Reklamy pokazano, jak mężczyzna dostaje do potrzymania psa na smyczy. Nagle w pewnym momencie rzuca psem przez drzewa, żeby sięgnąć po butelkę ze Sznapsem ukrytą pod kurtką. Pies ląduje na kolanach staruszków też pijących Sznapsa.

Autor skargi napisał, że reklama narusza ustawę o ochronie zwierząt, bo zachęca do lekkomyślnego pozbywania się zwierząt, dla zabawy i własnego komfortu, w momencie kiedy stają się niewygodne. W opinii skarżącego spot propaguje bardzo złe wzorce u dzieci i młodzieży, jak również u dorosłych i pokazuje, że porzucenie psa jest nie tylko dopuszczalne, ale również zabawne a psa pokazano tu jako przedmiot.

Przedstawiciele Stock Polska wyjaśnili m.in. że agencja reklamowa K2, która jest autorem spotu i udostępniła psa do nakręcenia reklamy, zapewniła, iż w trakcie jego realizacji nie było żadnego zagrożenia dla życia czy zdrowia zwierzęcia, czy też okoliczności, która mogłaby powodować jego cierpienie - do przerzucenia psa wykorzystano bowiem jego atrapę.

Zwrócili też uwagę, że klip jest żartobliwy, dlatego nie może zachęcać do powielania przedstawionych w nim czynności. 

Komisja Etyki Reklamy stwierdziła, że klip dotyczący tak wrażliwego zagadnienia jak humanitarne traktowanie zwierząt nie może być humorystyczny, szczególnie jeśli dotyczy napoju alkoholowego. Uznała też, że spot propaguje postawy kwestionujące prawa zwierząt i przedstawia zwierzęta w sposób sugerujący możliwość ich niehumanitarnego traktowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,20

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane