PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Kim jest przyszły właściciel ośmiu hipermarketów należących do Auchan?

Autor: dlahandlu.pl 6 marca 2015 09:58

Kim jest przyszły właściciel ośmiu hipermarketów należących do Auchan?

Jak podał wczoraj UOKiK, Auchan ma zielone światło na odsprzedaż ośmiu swoich hipermarketów. Przejmie je Anciens Etablissmements Georges Schiever et Fils z siedzibą we Francji. Spółka ta jest podmiotem dominującym w międzynarodowej grupie kapitałowej Schiever. W ramach drugiej koncentracji Auchan będzie mógł przejąć od Schiever Polska dwa hipermarkety zlokalizowane w Legnicy i Wałbrzychu, które do tej pory były wspólnie kontrolowane przez Auchan Polska i Schiever Polska.

Schiever Polska sp. z o.o. jest przedsiębiorcą prowadzącym w Polsce sprzedaż detaliczną artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku oraz właścicielem i zarządcą centrów handlowych. Schiever Polska zbędzie na rzecz Auchan Polska część aktywów materialnych i niematerialnych związanych z prowadzoną działalnością.

Swą działalność w Polsce Auchan rozpoczął w 1996 r. Firma Schiever Polska, wspólny projekt grupy Schiever oraz Auchan utworzona została trzy lata później na zasadzie partnerskiej współpracy. W marcu 2001 Schiever Polska otworzył swój pierwszy hipermarket Auchan w Zielonej Górze.

Prezesem Auchan Polska sp. z.o.o jest Marek Szeib, który jest także członkiem zarządu Schiever Polska sp. z o.o. Prezesem Schiever Polska jest Antoine Leveilley. Członkiem rady nadzorczej obu spółek jest Francois Colombie.

Przypomnijmy: UOKiK wydał zgodę 21 stycznia 2014 roku na przejęcie sieci Real przez Auchan. Przeprowadzone przez Urząd postępowanie wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na jedenastu lokalnych rynkach, na których łączny udział uczestników koncentracji przekroczy istotnie granicę domniemania uzyskania pozycji dominującej i tym samym uzyskają na nich znaczną przewagę nad swoimi konkurentami. Ówczesna prezes UOKiK uznała jednak, że możliwe jest nałożenie na przejmująca spółkę określonych obowiązków, które zniwelują negatywne skutki transakcji i doprowadzą do zachowania efektywnej konkurencji na tych rynkach. "Zgodnie z wydaną decyzją Auchan Polska musi wyzbyć się praw do ośmiu hipermarketów Real. Nie może to nastąpić później niż w ciągu 18 miesięcy sfinalizowania transakcji przez Auchan, na rzecz inwestora, który nie należy do grupy kapitałowej Auchan oraz nie jest współkontrolowany przez żaden podmiot z tej grupy" - mówiła Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2015-03-26 15:54:37

  I w taki o to sposób po staremu zachodnie rekiny sieciowe będą drenować polski kapitał i wywozić utargi do banków zachodnich aby tam płacić podatki a nie w Polsce. A w tym pomaga POHiD i nasz głupowaty rząd!!!

 • myśliciel 2015-03-07 01:59:31

  Wyższa szkoła jazdy, ale wszystko wszystkim się będzie zgadzać ... Konkurencja jest, więc konsument ochroniony ... Rozumiem już chyba czemu kreatywność w cenie ... Tylko nie wiem dlaczego taki refren mi się przypomina "enron i enronki" ...

 • ff 2015-03-06 22:32:55

  @pawcio Wszystko na papierze jest OK. Ponieważ Auchan jest powiązany z Schiever Polska (ma 50% udziałów) to te 8 Reali przejęła centrala Schievera z Francji, a nie Schiever Polska. Dodatkowo, aby UOKIK nie doczepił się do tego, że kontrolują w 50% spółkę Schiever Polska, która już ma sklepy w Legnicy i Wałbrzychu (prowadzone razem z Auchan), to sprzedano te dwa sklepy właśnie Auchan. Praktycznie raczej i tak wszystkim jak dotychczas będzie sterować Auchan. Promocje w tych sklepach (Auchanów zarówno od Auchan Polska jak i od Schiever Polska) na ogół są takie same.

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,59

 • Śr

  2,70

 • Min

  2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane