Klub Jagielloński: Baza danych o sprzedaży detalicznej to dobry pomysł

Autor: PAP 7 września 2017 12:22

Baza danych o sprzedaży detalicznej ułatwiłaby wykrywanie tzw. szarej strefy, czyli niewystawianie paragonów - mówi PAP Radosław Piekarz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Przewiduje też, że MF nie wprowadzi centralnej bazy faktur, bo wystarczy mu JPK i baza sprzedaży detalicznej.

Wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski zapowiedział w rozmowie z PAP, że w przyszłym roku w Ministerstwie Finansów powstanie baza danych o sprzedaży detalicznej. Przewidujemy, że prace "zakończą się w II-III kwartale 2018 r. Wtedy ta baza zaczęłaby funkcjonować, choć teraz trudno w szczegółach powiedzieć, w jakim zakresie i jaką grupę podatników obejmie w pierwszej kolejności, prace trwają" - podał wiceminister.

Wskazał, że podatników korzystających z kas fiskalnych jest obecnie 1,2 mln. "Będziemy szli w tym kierunku, aby całą tę grupę objąć taką analityką jak najszybciej, choć mam świadomość wielkości skali i uwarunkowań technicznych" - przyznał. Cybulski dodał, że dla podatników, którzy będą używać kas rejestrujących, MF stworzy możliwość ich fiskalizacji online.

"Baza danych o sprzedaży detalicznej to dobry pomysł, komplementarny wobec Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). JPK może z lekkim opóźnieniem - bo składa się go raz w miesiącu - ale jednak pozwala śledzić, jakie faktury są wystawiane pomiędzy podmiotami gospodarczymi i de facto pozwala ministrowi finansów śledzić, czy VAT nie wypływa" - powiedział Piekarz.

Jak tłumaczył, "JPK pozwala na wykrywanie tzw. karuzel VAT-owskich, natomiast nie pozwala na wykrywanie tzw. szarej strefy, czyli niewystawiania żadnych paragonów". "Dlatego minister finansów chciałby mieć bazę danych o sprzedaży detalicznej, bo tu są duże wycieki VAT. Bardzo często jest tak, że nie otrzymujemy paragonu np. w restauracjach" - mówił.

Według niego dzięki centralnej bazie sprzedaży detalicznej minister finansów mógłby od razu śledzić, czy np. dana restauracja wydaje się mieć zbyt niski obrót. "W takim podmiocie można by przeprowadzić kontrolę podatkową - wysyłając urzędnika do sprawdzenia, czy paragony są wystawiane, czy nie" - wskazał Piekarz.

"Wydaje mi się, że stworzenie bazy danych o sprzedaży detalicznej jest rozsądne, bo możliwość popełniania przestępstw karuzelowych jest już może nie do końca zamknięta, ale przynajmniej dobrze nadzorowana, natomiast mamy drugi segment szarej strefy - brak rejestracji sprzedaży na rzecz zwykłych konsumentów, który baza rozwiąże" - ocenił.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane