Kluby poselskie za klauzulą przeciw unikaniu opodatkowania

Autor: PAP 12 maja 2016 19:28

Żaden klub nie zapowiedział w czwartek głosowania przeciw nowelizacji Ordynacji podatkowej, wprowadzającej tzw. klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, choć podczas drugiego czytania zgłoszono szereg poprawek. Kluby opozycyjne uzależniają sposób głosowania od ich przyjęcia.

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu. Zakłada on wprowadzenie klauzuli, która ma przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania - uniemożliwić im dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe. Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Projekt przewiduje, że klauzula miałaby zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł.

W myśl projektu minister finansów miałby wydawać tzw. opinie zabezpieczające, mające gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma zostać Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania, powoływana przez ministra finansów spośród przedstawicieli różnych instytucji. Nowela ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Podczas drugiego czytania sprawozdawca komisji Jerzy Gosiewski (PiS) przekonywał, że wprowadzenie klauzuli powinno skutecznie zniechęcić podatników do unikania opodatkowania i pozwolić na walkę z "agresywną optymalizacją podatkową". Obecny brak klauzuli, przekonywał, stanowi przeszkodę w zachowaniu szczelności polskiego systemu podatkowego.

Przedstawił zarazem szereg poprawek do rządowego projektu, przyjętych w efekcie prac w specjalnej podkomisji i zaakceptowanych przez całą komisję finansów. Te poprawki to m.in. wprowadzenie od 1 stycznia 2017 r. obowiązku składania przez podatników jednolitego pliku kontrolnego w zakresie ewidencji VAT, uzupełnionego o NIP kontrahentów. Z kolei od 1 stycznia 2018 r. wprowadzony byłby obowiązek przesyłania co miesiąc elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT przez wszystkie podmioty VAT-owskie.

Podkomisja zdecydowała ponadto, że przepisy klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania będą miały zastosowanie "do korzyści podatkowej uzyskanej po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy", co ma nastąpić po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Wcześniej była mowa o tym, że regulacje te będą miały zastosowanie "do czynności dokonanych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy".WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane