PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Kluby za nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

Autor: PAP 4 sierpnia 2015 16:59

Kluby PO, PiS i SLD oraz koło RP opowiedziały się za nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która ma zapewnić lepszą ochronę konsumentów na rynku finansowym.

Przedstawiciele klubów i koła poparli nowelizację ustawy podczas drugiego czytania w Sejmie.

Wcześniej szef UOKiK Adam Jasser zorganizował konferencję, na której poinformował, że do UOKiK docierają od konsumentów setki tysięcy zgłoszeń o tym, że czują się oni oszukani. Jak dodał, nieuczciwa sprzedaż staje się zjawiskiem powszechnym, a nowelizacja ustawy pomoże walczyć z tymi praktykami.

"Istotą tej regulacji jest wzmocnienie ochrony praw konsumentów na rynku, zwłaszcza w kontekście tego, co my nazywamy nieuczciwą sprzedażą. Czyli wprowadzanie konsumentów w błąd - na przykład przez nieinformowanie ich o kosztach czy ryzykach związanych z produktem. Oczywiście, największa skala negatywnych zjawisk na rynku występuje w sektorze finansowym. Ale są też inne rynki i sektory, gdzie mamy do czynienia z nieuczciwą sprzedażą, chociażby cała sfera pokazów, które są teoretycznie pokazami, a tak naprawdę są wpychaniem klientom często drogich produktów, które mają ukryte koszty finansowe przez wiele lat. Są też produkty paramedyczne albo niektóre usługi z branży telekomunikacyjnej" - powiedział szef UOKiK na briefingu prasowym.

Dodał, że do Urzędu docierają od konsumentów setki tysięcy zgłoszeń o tym, że czują się oni oszukani. "Ta nieuczciwa sprzedaż staje się zjawiskiem powszechnym. Często konsumentom towarzyszy taka rezygnacja: widać, iż to tak musi być. Więc to tak nie musi być" - podkreślił. Dodał, że ważny jest też wymiar gospodarczy ustawy, bo nieuczciwe techniki sprzedażowe zakłócają uczciwą konkurencję na rynku.

Jasser powiedział, że na temat podpisu pod nowelizacją nie rozmawiał z prezydentem-elektem Andrzejem Dudą. "Na razie takich rozmów nie było. Projekt jest oczywiście publiczne znany i dostępny. Jestem przekonany, że jeżeli Sejm i Senat uchwalą tę regulację, to będzie ona poddana ocenie prezydenta i kancelarii. Gdyby potrzebne były jakieś wyjaśnienia, to oczywiście jesteśmy do dyspozycji" - dodał.

Rządowy projekt noweli ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przygotował UOKiK we współpracy z resortami finansów i sprawiedliwości. Dotyczy on m.in. tzw. klauzul niedozwolonych w umowach. Są to zapisy, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszają interesy konsumenta oraz nie zostały indywidualnie uzgodnione z konsumentem. O uznaniu zapisów za niedozwolone decyduje UOKiK.


  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane