PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Kluczowi najemcy mogą liczyć na czasowe zwolnienia z czynszu

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 14 stycznia 2011 10:29

Zarządzający i udostępniający pod najem powierzchnię handlową często stosują zachęty w celu pozyskania nowych najemców lub zatrzymania ich na kolejne okresy, w tym m.in. czasowe zwolnienia z czynszu, wypłatę wynagrodzenia za zawarcie umowy, a także partycypację wynajmującego w kosztach najemcy - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Takie zachęty dotyczą zazwyczaj kluczowych kontrahentów o mocnej pozycji rynkowej, których obecność np. w centrum handlowym przyciąga innych najemców i w sposób pośredni przyczynia się do zwiększenia przychodów z najmu. Podatkowe rozliczenie tego typu nakładów adaptacyjnych stwarza wątpliwości zarówno po stronie najemcy jak i wynajmującego - wyjąsnia na łamach "DGP" Anna Fierek, konsultant w TPA Horwath.

Ekspert gazety wyjaśnia, że podatkowe rozliczenie kosztów aranżacji lokali (tzw. fit-outów) zależy od zakresu przeprowadzanych robót. Jeżeli wykonane prace zostaną zakwalifikowane jako remont, mogą zostać jednorazowo zaliczone w koszty firmy. Z kolei gdy dojdzie do ulepszenia lub wytworzenia nowych środków trwałych, należy odpowiednio zwiększyć ich wartość początkową lub wprowadzić do ewidencji nowy środek trwały, a następnie dokonywać ich sukcesywnej amortyzacji - czytamy w "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,89

  • Śr

    0,89

  • Min

    0,57

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane