KMPG: Główni gracze odchodzą od formatu typowo dyskontowego

www.portalspozywczy.pl 28 kwietnia 2015 19:58

Sieci dyskontów w Polsce rozwijały się bardzo dynamicznie w ciągu ostatnich lat, ale teraz rynek ten ulega nasyceniu, a główni gracze odchodzą od formatu typowego dyskonta – ocenia w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Grauer, dyrektor w firmie doradczej KPMG.

- Rynek dyskontów w Polsce przez ostatnie 5-10 lat bardzo dynamicznie się rozwijał i znajdował swoje miejsce w rynku detalicznym, natomiast wydaje się, że w tej chwili da się wyodrębnić dwa trendy. Jeden to taki, że liczba lokalizacji poprzez bardzo dynamiczny rozwój Biedronki ulega nasyceniu w skali całego kraju - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Piotr Grauer, dyrektor w firmie doradczej KPMG.

- Drugi trend i chyba ważniejszy jest taki, że mamy do czynienia ze stopniowym odchodzeniem od formatu typowego dyskonta przez głównych graczy w tym segmencie w Polsce - dodaje.

Powodem są oczekiwania konsumentów. - Dzieje się tak zarówno, jeśli chodzi o Biedronkę, która ten rynek w Polsce zbudowała i pierwsza zaczęła odchodzić od tego formatu typowego dyskontu, jak i o kolejne firmy w szczególności Lidl, który też zaczyna tę ofertę różnicować – mówi Piotr Grauer. - Myślę, że jest to odpowiedź na główne oczekiwania konsumentów, którzy nie oczekują bardzo siermiężnego dyskontowego sklepu, ale większego urozmaicenia asortymentu, większej oferty świeżych produktów, także produktów premium, a także akcji sezonowych - dodaje.

- To wszystko powoduje, że ten segment dyskontów w Polsce wygląda dziś już zupełnie inaczej niż parę lat temu – mówi również.

Na rynku dyskontów w Polsce największym graczem jest Biedronka należąca do portugalskiej Jeronimo Martins i posiadająca około 2.600 sklepów. Na drugim miejscu jest niemiecki Lidl z około 550 sklepami.

Trzecią co do wielkości siecią dyskontów w naszym kraju jest Netto Polska, która ma ok. 335 sklepów, a następną jest niemiecki Aldi z liczbą około 100 sklepów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,38

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane