Koalicja Nieobojętnych chce ograniczyć sprzedaż alkoholu nieletnim

Autor: PAP 11 grudnia 2015 18:29

Międzypokoleniowa Koalicja Nieobojętnych zrzeszająca m.in. rodziców, dziadków i samorządowców zawiązała się w Zabrzu, żeby sprzeciwić się i ograniczyć zjawisko sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Jej powstanie poprzedziło badanie "Tajemniczy klient".

Picie i upijanie się nastolatków jest - jak zaznaczyli w podpisanej deklaracji członkowie koalicji - "jednym z najważniejszych problemów społecznych", a jego konsekwencją są "wypadki, przestępstwa i osobiste dramaty, jakie przeżywają młodzi ludzie i ich rodziny".

Podpisanie dokumentu poprzedziło badanie rozmiarów zjawiska sprzedaży napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim pod hasłem "Tajemniczy klient". Sprawdzono 72 punkty w mieście, z czego, jak poinformował Sławomir Gruszka z Urzędu Miejskiego, w 31 z nich "odmówiono sprzedaży alkoholu". "Te punkty otrzymały certyfikaty +rzetelny sklep w Zabrzu+" - powiedział Gruszka. Badaniem objęto m.in. małe sklepy, supermarkety, stacje paliw.

W każdym ze sprawdzanych punktów pojawili się wybrani przez grupę rodziców osiemnastolatkowie "wyglądający na osoby niepełnoletnie" oraz dodatkowa osoba, której zadaniem było zwrócenie uwagi sprzedawcy, gdy ten bez sprawdzania dowodu osobistego lub innego dokumentu podawał zamówiony napój alkoholowy "młodemu audytorowi".

W 31 przypadkach sprzedawcy odmówili sprzedaży alkoholu, w 37 miejscach - nie sprzedano alkoholu po interwencji, a w 4 sytuacjach "interwencja została zlekceważona przez personel sklepu".

Wiceprezydent miasta Krzysztof Lewandowski powiedział, że "mają świadomość", że dochodzi do sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Dodał jednak, że takie badania w terenie odnoszą skutek, bo sprzedawcy zdają sobie sprawę, że mogą zostać sprawdzeni.

Koalicja zaznaczyła, że to dorośli są współodpowiedzialni za tę sytuację m.in. poprzez sprzedaż alkoholu młodzieży, czy nie zwracanie uwagi sprzedawcom - przyczyniają się do "utrwalania ryzykownych zachowań". "Jeśli chcemy, aby nasze dzieci i wnuki były bezpieczne nie możemy obojętnie przyglądać się nieodpowiedzialnym dorosłym, którzy sprzedają lub podają im alkohol" - zaapelowała koalicja.

Zabrzańską Międzypokoleniową Koalicję Nieobojętnych tworzą m.in. rodzice/mieszkańcy Zabrza, babcie i dziadkowie nastolatków, wychowawcy i nauczyciele, sprzedawcy, przedstawiciele samorządu Zabrza.

Badanie dofinansowane przez samorząd, zostało przeprowadzone przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie RoPSAN - Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim.

Koalicja zapowiedziała, że będzie podejmować m.in. działania interwencyjne i edukacyjne skierowane do sprzedawców, właścicieli i menedżerów sklepów i lokali. Z drugiej strony będzie publicznie promować placówki, w których sprzedawcy sprawdzają wiek młodych klientów, którym sprzedają alkohol.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8833

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane