Kodeks dobrych praktyk sieci handlowych budzi kontrowersje

Autor: Rzeczpospolita 22 maja 2010 19:49

Projekt kodeksu dobrych praktyk handlowych budzi kontrowersje. W branży rozpętała się kolejna dyskusja o granicach ingerencji w działalność sklepów - informuje Rzeczpospolita.

 

Jak przypomina Rzeczpospolita, projekt przewiduje skrócenie terminu opłaty faktur do 30 dni od dostawy. Sieci nie będą mogły uzależniać zawarcia umowy od wyłączenia jurysdykcji sądów polskich lub poddania sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Każda ze stron ma także ponosić we własnym zakresie koszty podejmowanych przez siebie działań promocyjnych.

Oznacza to tak naprawdę koniec organizowanych przez sieci wraz z dostawcami promocji, co nie podoba się także wielu producentom.

Zdaniem niektórych przedstawicieli sieci, których cytuje dziennik, projekt sugeruje kolejną próbę ograniczenia ekspansji zagranicznych sieci w Polsce . Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zleciła już ekspertyzy prawne. Więcej po projekcie obiecują sobie organizacje zrzeszające mniejsze sieci handlowe. Jan Rakowski, prezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej przyznaje jednak, że niezbyt wierzy w przyjęcie dokumentu uderzającego wprost w wielkie sieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,13

  • Śr

    6,38

  • Min

    4,67

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9988

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane