Komisja Europejska: Duża liczba umów na czas określony to problem dla Polski

Autor: gazeta.pl 12 marca 2015 14:20

Bezrobocie u młodych, duża liczba umów na czas określony, dużo czasu poświęcanego przez przedsiębiorców na płacenie podatków - raport Komisji Europejskiej o stanie polskiej gospodarki wymienia bardzo dużo problemów. Ale podkreśla też "imponujący wzrost gospodarczy", pomimo kryzysu ekonomicznego - czytamy w gazeta.pl

W opublikowanym niedawno dokumencie Komisji Europejskiej "Sprawozdanie krajowe - Polska 2015 r." unijni eksperci oceniają m.in. stan polskiego rynku pracy, służby zdrowia, podatków, infrastruktury i ochrony środowiska. Ogólna ocena jest raczej optymistyczna, jednak autorzy raportu dostrzegają wiele problemów i wyzwań, które czekają polskie władze i społeczeństwo. 

Według danych z raportu KE odsetek umów o pracę na czas określony jest w Polsce największy spośród państw UE. Wynosi 26,8 proc., natomiast średnia europejska to 13,7. Taka sytuacja ma swoje plusy, bo np. zwiększa konkurencyjność polskich pracowników. Z drugiej strony, jak czytamy w raporcie, sytuacja "sprzyja ukierunkowaniu na produkty i usługi o niskim i średnim stopniu zaawansowania technologii, pracochłonne i wymagające niskich kwalifikacji". Niewielki jest też odsetek osób zmieniających zatrudnienia czasowe na stałe (20 proc.).

Choć prognozowany jest spadek poziomu bezrobocia wśród ludzi młodych, to nadal jest on bardzo wysoki. Wynosi 27,3 proc. i jest wyższy od średniej unijnej. Według raportu wzrósł także odsetek młodzieży niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej. Gorzej pod tym względem jest m.in. we Włoszech i w Bułgarii, a w Hiszpanii i Grecji sytuacja jest katastrofalna - poziom bezrobocia wśród tamtejszej młodzieży wynosi ponad 50 proc. Lepiej niż w Polsce jest z kolei np. w Rumunii (23,6 proc.) czy Wielkiej Brytanii (20,5 proc.). Najniższy poziom bezrobocia wśród młodzieży jest w Niemczech (7,9 proc.) i Austrii (9,2 proc.).

Polscy przedsiębiorcy muszą poświęcić na składanie deklaracji i płacenie podatków 286 godzin w ciągu roku. Dla porównania - według Banku Światowego średnia unijna wynosi 189 godzin. Mieszkaniec Hiszpanii poświęca na kwestie podatkowe średnio 122 godziny, w Norwegii to średnio 83 godzin. Autorzy raportu zwracają uwagę, że w ostatnich latach nie zaobserwowano w Polsce znaczącej poprawy pod tym względem. W światowym rankingu plasujemy się pod tym względem na 113. pozycji.

Odsetek osób z wyższym wykształceniem w grupie 30-34 lata wyniósł w Polsce w 2013 r. 40,5 proc. i był o ponad 3 punkty wyższy od średniej unijnej. Jednak zdaniem autorów dokumentu polski system edukacji nie daje uczniom ważnych kompetencji potrzebnych na rynku pracy. Szkołom nie udaje się wyposażyć młodych ludzi w "umiejętności analityczne, rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, pracy zespołowej i kreatywność" - czytamy w dokumencie. Za część problemu uznano nadmierny nacisk kładziony w szkołach na przygotowanie do egzaminów testowych.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9386

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane