PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Komisja Europejska pracuje nad obniżkami interchange do 0,2-0,3 proc.

Autor: gazeta.pl 30 lipca 2013 10:25

Zaproponowana przez KE obniżka opłat interchange wydaje się lepszym projektem niż ten, nad którym pracuje polski parlament - uważa Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Kilka dni temu Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy dotyczące usług płatniczych. Jedną z propozycji jest obniżenie tzw. opłaty interchange, czyli prowizji płaconej przez punkty handlowo-usługowe. Trafia ona do banków, ale nie jest to całkowity koszt akceptacji kart. Przyjmuje się, że w Polsce interchange to blisko 85 proc. wszystkich opłat. Pozostałe to prowizja agenta rozliczeniowego, opłaty procesingowe. Dodatkowo sklep musi zapłacić za dzierżawę terminalu płatniczego.

Detaliści żalili się, że płacą jedne z najwyższych prowizji w Europie. Przekonywali, że to główna przyczyna tego, że w naszym kraju jest niewiele punktów, w których można zapłacić kartą. Sprzedawców odstraszają po prostu wysokie koszty i dlatego wolą gotówkę - przekonywali.

W ubiegłym roku większość uczestników rynku (detaliści, banki, organizacja Visa) zgodziło się na kompromis, czyli na stopniowe obniżki, których tempo uzależnione miało być m.in. od pojawiających się nowych terminali płatniczych. Pracę zespołu zbojkotował jednak MasterCard.

Wysokość interchange postanowili więc uregulować politycy. Finał jest już bliski. W Sejmie leży projekt ustawy obniżający od 2014 r. interchange do 0,5 proc. (dzisiaj to średnio 1,3 proc.).

Dość nieoczekiwanie w sprawie interchange wypowiedziała się Komisja Europejska, która proponuje ścięcie tej prowizji w całej Unii do 0,2 proc. dla kart debetowych i do 0,3 proc. dla kredytowych.

Mieczysław Groszek, wiceprezes ZBP, podkreślił, że porównując propozycję przedstawioną przez KE ze zmianami projektowanymi przez posłów, zauważyć można znaczącą różnicę w podejściu do zagadnienia. - Pomysł Komisji reguluje sprawę kompleksowo. To jest wielki dokument, gdzie zapisano wiele różnych regulacji. Jest w nich mowa m.in. o różnych bodźcach dla rozwoju płatności mobilnych czy internetowych. Ponadto Komisja proponuje stosunkowo długi okres przejściowy, co jest niezmiernie ważne, by nowe przepisy nie uderzyły rykoszetem w konsumentów - podkreślił.

W opinii wiceprezesa ZBP, kiedy w życie wejdą unijne przepisy, czyli co najmniej za dwa lata, poziom stawek może się też różnić od określonych w propozycji. - Biorąc pod uwagę styl, w jakim pracuje Komisja, czyli przeprowadzanie szerokich merytorycznych konsultacji, jestem przekonany, że w rezultacie stawki będą wyższe niż w projekcie nawet o co najmniej o 0,1-0,2 pkt proc. wyżej - powiedział Groszek.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane