Konfederacja Lewiatan: Krajowy standard kartowy byłby skutecznym rozwiązaniem

Autor: Konfederacja Lewiatan 7 lipca 2015 10:49

97,5 proc. transakcji kartowych w Polsce to transakcje krajowe – dokonywane przy użyciu kart wydawanych w naszym kraju. W porównaniu do innych państw odsetek ten należy do jednego z najwyższych na świecie. Oznaczać to powinno istotną korzyść dla użytkowników tego rodzaju instrumentów płatniczych - uważa Konfederacja Lewiatan.

Problem w tym, że w Polsce nadal wszystkie transakcje kartowe realizowane są przez międzynarodowe schematy. Przy takiej skali transakcji krajowych nie ma to racjonalnego uzasadnienia – koszt rozliczeń jest w ten sposób wyższy i najczęściej zostaje on uwzględniony w cenie karty. Za niepotrzebne pośrednictwo płaci tym samym każdy Polak, dlatego istnieje potrzeba uniezależnienia się od międzynarodowych instytucji kartowych. Krajowy standard kartowy byłby skutecznym rozwiązaniem.

- Najbardziej logicznym operatorem krajowego schematu płatności kartowych – korzystnego dla wszystkich osób i podmiotów, aktywnych na rynku transakcji bezgotówkowych – jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Instytucja jest z jednej strony niezależna, z drugiej – powstała z inicjatywy banków oraz Narodowego Banku Polskiego, więc jej strategia działań musi być spójna z działaniami nadzorcy i podmiotów komercyjnych. Z pewnością KIR – w celu zachowania wysokiej jakości usług – powinna wydzielić odrębną jednostkę, która byłaby właścicielem oraz operatorem krajowego standardu kartowego. Nie można również zapominać, że nowy schemat musi w pełni nadążać za oczekiwaniami rynku, dlatego posiadacz karty – opartej na nowym standardzie – powinien mieć możliwość dysponowania kartą „co-brandową”, czyli taką, która posiada również brand międzynarodwego schematu płatniczego (np. VISA lub MasterCard) i umożliwi działanie poza granicami naszego kraju. Tak dopracowany produkt w pełni zoptymalizowałby wysokość kosztów transakcyjnych, jakimi dziś – w zbyt wysokim stopniu – obarczani są Polacy – komentuje Katarzyna Kowalska, członek Konfederacji Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,40

  • Min

    1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane