Konfederacja Lewiatan: Najlepiej pracować na Mazowszu

Autor: Konfederacja Lewiatan 14 września 2015 09:43

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 1. półroczu 2015 r. wyniosło 4060 zł i było wyższe o 3,6 proc. niż w 1. półroczu 2014 r. Najlepiej płaciły firmy w województwie mazowieckim, a najgorzej przedsiębiorstwa w warmińsko-mazurskim, podkarpackim, lubuskim i podlaskim - podał GUS.

- Poziom wynagrodzeń to obraz gospodarki, jej struktury, produktywności, przedsiębiorczości. Także w regionach. Dlatego dane te nie dziwią - jest tak „od zarania dziejów", bo województwa w których wynagrodzenia są najwyższe są też najbardziej rozwinięte, jest w nich więcej przedsiębiorstw na 1000 mieszkańców, a tym samym większy jest popyt na pracę, a firmy są większe i silniejsze kapitałowo.Na Mazowszu, w Małopolsce, na Śląsku, w województwie pomorskim i dolnośląskim przeciętne wynagrodzenie brutto w 1. półroczu 2015 r. było wyższe od średniego dla Polski. W pozostałych 11 województwach - niższe od 10 do 20 proc. od średniej krajowej. W województwie mazowieckim przedsiębiorstwa w 1. półroczu 2015 r. płaciły swoim pracownikom o ponad 22 proc. więcej niż wynosiła średnia krajowa. W województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wynagrodzenia były najniższe - o prawie 20 proc. mniej niż wynosiła średnia krajowa i o prawie 34 proc. mniej niż na Mazowszu - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Pozytywną informacją jest jednak to, że w ciągu 6. miesięcy 2015 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto rosły w firmach warmińsko-mazurskich szybciej niż przeciętnie w Polsce (o 4,3 proc. wobec 3,6 proc.) i szybciej niż na Mazowszu, gdzie wzrosły „jedynie" o 2,7 proc. Nadrabiały także przedsiębiorstwa w innych regionach o relatywnie niskim poziomie wynagrodzeń - w firmach świętokrzyskich wzrosły one o 5,2 proc., podlaskich - o 4,2 proc., kujawsko-pomorskich - o 4 proc. Trudo jednak ocenić, czy jest to trwały trend, czy tylko okresowe przyspieszenie. Tym bardziej, że w lubelskim, lubuskim czy podkarpackim, czyli w regionach także słabiej rozwiniętych wynagrodzenia rosły wolniej niż przeciętnie w Polsce.

Zróżnicowanie widać nie tylko między regionami, ale także wewnątrz województw. Np. jeśli praca na Podlasiu, to tylko w budownictwie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w firmach budowlanych było tu bowiem o prawie 20 proc. wyższe niż średnie wynagrodzenie w tym województwie (i wynosiło 4040 zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,77

  • Min

    2,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane