Konfederacja Lewiatan: Polacy podczas zakupów ciągle kierują się najniższą ceną

Autor: www.dlahandlu.pl 15 listopada 2013 09:36

Gdyby spojrzeć na sytuację gospodarczą w czwartym kwartale przez pryzmat październikowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych to nie napawałaby ona optymizmem. Niska inflacja na poziomie 0,8 proc. r/r i 0,2 proc. m/m wskazuje raczej na słabość niż siłę gospodarki, właściwie na brak presji popytowej. Październikowy wzrost cen żywności o 2,2 proc. w skali roku i ich nieznaczny, ale jednak spadek w stosunku do września, pokazują, że gospodarstwa domowe ciągle przy zakupach żywności kierują się najniższą ceną - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

- Dostrzeżemy to zjawisko w najbliższych danych o sprzedaży detalicznej. Zapewne ponownie w sposób znaczący wzrośnie sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach, czyli supermarketach, dyskontach.Na niską inflację złożyły się także spadające ceny energii elektrycznej i paliw do prywatnych środków transportu. Na tańsze paliwa wpływ miało mniejsze zapotrzebowanie, a także wzmacniający się w październiku złoty.
Niska inflacja będzie miała także wpływ na nominalny poziom PKB i na relację długu do PKB - na pewno jej nie poprawi. Na 2013 r., przy także niewielkim wzroście cen w listopadzie, a zakładam, inflacja będzie na poziomie październikowej, CPI powinna wynieść 1 proc.- dodaje ekonomistka.

Natomiast eksperci Ministerstwa Gospodarki  szacują, że w listopadzie 2013 r. ceny wzrosną o około 0,1 proc. w relacji do października br., głównie na skutek rosnących cen żywności. Analitycy resortu oczekują także stabilizacji cen paliw. Roczny wskaźnik inflacji w listopadzie 2013 r. powinien wzrosnąć nieznacznie do 0,9 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marta 2013-11-15 15:16:45

    A niech wzrastają ,ja zaraz zmieniam koszyk zakupów i zawsze wychodzę na swoje. Przede wszystkim te wzrosty cen zmuszają mnie do szukania oszczędności. Jestem na emeryturze i wiele rzeczy robię sama , Wychodzi taniej i zdrowiej. Wieleproduktow,które kiedyś systematycznie kupowalam,zaprzestalam kupować .

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane