PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Konfederacja Lewiatan: Polacy robią zakupy, ale bez euforii

Autor: Konfederacja Lewiatan 23 października 2013 11:48

Według danych GUS-u sprzedaż detaliczna w wrześniu br. wzrosła o 3,9 proc. w ujęciu rocznym. - We wrześniu sprzedaż detaliczna, jak na okres spowolnienia gospodarczego, była całkiem niezła, aczkolwiek oczekiwania były większe. W tym miesiącu mieliśmy jeden dzień roboczy więcej niż w sierpniu, chociaż w odniesieniu do handlu nie ma to aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku produkcji. Dodatkowo, we wrześniu 2012 roku dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej (3,1 proc.) była już niższa niż w poprzednich miesiącach - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Na niezłe wyniki sprzedaży detalicznej, podobnie jak w poprzednich miesiącach, złożyła się większa sprzedaż samochodów, farmaceutyków, kosmetyków, odzieży i obuwia. Większa też była sprzedaż w hiper- i supermarketach. Wrześniowy wzrost sprzedaży aut nie był zasługą ożywienia popytu na rynku krajowym, lecz wzmożonego zainteresowania autami wśród odbiorców zagranicznych.

- Dziwi niewielki wzrost sprzedaży żywności, napojów, wyrobów tytoniowych, bo baza we wrześniu ubiegłego roku była niska. Nie dziwi natomiast niższy wzrost sprzedaży mebli, artykułów RTV i AGD, gdyż w tym przypadku zeszłoroczna baza była wysoka. Do tej pory nie udało się jednak odbudować wysokiej dynamiki sprzedaży mebli, RTV i AGD, co pokazuje, że Polacy co prawda obudzili się i robią coraz większe zakupy, ale nie mają jeszcze wyraźnej ochoty na wydatki o charakterze bardziej inwestycyjnym niż bieżącym - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Zdaniem ekonomistki, w trzecim kwartale wzrost spożycia indywidualnego będzie wyższy niż w pierwszej połowie roku, a tym samym wzrośnie udział spożycia we wzroście PKB. W październiku i listopadzie spożycie indywidualne może być nieco słabsze, natomiast w grudniu możemy spodziewać się przyspieszenia w handlu (przed rokiem był 2,5 proc. spadek sprzedaży detalicznej), co pozytywnie wpłynie na wyniki czwartego kwartału.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane