PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Konfederacja Lewiatan: Polacy robią zakupy, ale bez euforii

Autor: Konfederacja Lewiatan 23 października 2013 11:48

Według danych GUS-u sprzedaż detaliczna w wrześniu br. wzrosła o 3,9 proc. w ujęciu rocznym. - We wrześniu sprzedaż detaliczna, jak na okres spowolnienia gospodarczego, była całkiem niezła, aczkolwiek oczekiwania były większe. W tym miesiącu mieliśmy jeden dzień roboczy więcej niż w sierpniu, chociaż w odniesieniu do handlu nie ma to aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku produkcji. Dodatkowo, we wrześniu 2012 roku dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej (3,1 proc.) była już niższa niż w poprzednich miesiącach - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Na niezłe wyniki sprzedaży detalicznej, podobnie jak w poprzednich miesiącach, złożyła się większa sprzedaż samochodów, farmaceutyków, kosmetyków, odzieży i obuwia. Większa też była sprzedaż w hiper- i supermarketach. Wrześniowy wzrost sprzedaży aut nie był zasługą ożywienia popytu na rynku krajowym, lecz wzmożonego zainteresowania autami wśród odbiorców zagranicznych.

- Dziwi niewielki wzrost sprzedaży żywności, napojów, wyrobów tytoniowych, bo baza we wrześniu ubiegłego roku była niska. Nie dziwi natomiast niższy wzrost sprzedaży mebli, artykułów RTV i AGD, gdyż w tym przypadku zeszłoroczna baza była wysoka. Do tej pory nie udało się jednak odbudować wysokiej dynamiki sprzedaży mebli, RTV i AGD, co pokazuje, że Polacy co prawda obudzili się i robią coraz większe zakupy, ale nie mają jeszcze wyraźnej ochoty na wydatki o charakterze bardziej inwestycyjnym niż bieżącym - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Zdaniem ekonomistki, w trzecim kwartale wzrost spożycia indywidualnego będzie wyższy niż w pierwszej połowie roku, a tym samym wzrośnie udział spożycia we wzroście PKB. W październiku i listopadzie spożycie indywidualne może być nieco słabsze, natomiast w grudniu możemy spodziewać się przyspieszenia w handlu (przed rokiem był 2,5 proc. spadek sprzedaży detalicznej), co pozytywnie wpłynie na wyniki czwartego kwartału.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane