Konfederacja Lewiatan przekonuje, że zagraniczne sieci handlowe nie unikają podatków

Autor: Konfederacja Lewiatan, www.dlahandlu.pl 19 maja 2015 09:44

Zagraniczne sieci handlowe zapłaciły w 2014 roku ok. 4 mld zł podatku CIT i ok. 5 mld zł PIT. Prawie 24 mld zł pochodziło z VAT. Łącznie więc z tytułu podatków (bez akcyzy i podatków lokalnych) zagraniczne sieci handlowe odprowadziły do budżetu ok. 33 mld zł, co stanowiło połowę podatku zapłaconego przez cały handel. Przeczy to więc tezie, że zagraniczne sieci handlowe unikają płacenia podatków - uważa Konfederacja Lewiatan.

Przypomnijmy, podczas niedzielnej debaty kandydatów na urząd prezydenta pojawiła się kwestię opodatkowania dużych sieci handlowych. Andrzej Duda w wypowiedzi dotyczącej jego wizji Polski podkreślił wagę ochrony polskich przedsiębiorców. - Polska przedsiębiorczość powinna być chroniona i wspierana choćby przez to, że ciężary podatkowe będą ponoszone przez wielkie sieci hipermarketów, które dzisiaj w stosunku do swoich obrotów płacą grosze podatków. Tu trzeba wprowadzać podatek - podkreślił kandydat na prezydenta.

- W zagranicznych sieciach handlowych pracuje obecnie ok. 500 tys. osób. Umowy terminowe (sezonowe) stanowią ok. 22-23 proc., przy średniej krajowej 27 proc. W ciągu ostatnich trzech lat najniższe wynagrodzenie w sklepach wielkoprzemysłowych wzrosło z 1700 zł do 2200 zł. Najniższe wynagrodzenie w sieciach było o ok. 30 proc. wyższe niż w tradycyjnym handlu. W ubiegłym roku otwarto 400 nowych sklepów. Od 1995 roku zagraniczne sieci handlowe zainwestowały w Polsce 45 mld euro - przekonuje organizacja i dodaje, że  według danych GUS-u w 2013 roku większość podmiotów z kapitałem zagranicznym płaciła w Polsce wyższe podatki niż podmioty bez kapitału zagranicznego. Miały one też wyższą efektywną stopę podatkową, która wynosiła 16 proc.

Podatek dochodowy zapłacony w 2013 roku przez podmioty z kapitałem zagranicznym i bez kapitału zagranicznego wyniósł ogółem 19,3 mld zł. Firmy z kapitałem zagranicznym zapłaciły ponad 40 proc. tego podatku, mając ponad 24 proc. udział w grupie firm, które wykazały zysk brutto. Z kolei firmy bez kapitału zagranicznego zapłaciły prawie 60 proc. tego podatku, przy udziale 75 proc. w grupie firm, które odnotowały zysk brutto.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • gumiś 2015-07-06 13:30:13

  Czyli maja PONAD 50% (53%) sprzedaży a odprowadzają około 50% podatku. Czyli jednak nasze firmy muszą odprowadzić ponad 50% podatków.  Więc mając niższe dochody (47%), Polscy przedsiębiorcy odprowadzają większe podatki. I to się według PO/PSL nazywa "uczciwa konkurencja"?  A tak swoja drogą gdzie są suche dane - liczby. Odnoszące się do obu stron!  Ja sam mogę sobie policzyć proporcje! Dane poproszę a nie wciskanie opinii na siłę!

 • centuś 2015-05-19 20:29:17

  VAT to akurat płacą konsumenci, a sieci to go tylko odprowadzają ...

  Niestety podatkami to najbardziej obciążony jest szary obywatel. Na ZUS, na służbę zdrowia, PIT, VAT, akcyza i nie wiem co tam jeszcze. Śmiało wychodzi ponad 50%. I pomyśleć, że średniowieczny ciemnogród narzekał na dziesięcinę, o której wielu dziś myśli z zazdrością.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,77

 • Min

  2,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane