Konfederacja Lewiatan: W tym roku handel zwiększy zatrudnienie

www.portalspozywczy.pl 15 stycznia 2016 14:04

W 2016 r. wzrost gospodarczy przełoży się na podwyższenie płac i tworzenie nowych miejsc pracy. Wyraźną skłonność do zwiększania zatrudnienia widać będzie w handlu detalicznym i hurtowym – mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Na zatrudnienie i płace w handlu detalicznym i hurtowym będzie miało wpływ kilka czynników, m.in. wzrost konsumpcji, który będzie oddziaływać pozytywnie.

- Konsumpcja będzie miała tendencje zwyżkowe, ponieważ spodziewamy się wzrostu produktu krajowego brutto,  a więc będziemy więcej kupować. Ponadto płaca minimalna, zwłaszcza w gospodarstwach niżej zarabiających, jest wydatkowana zazwyczaj w większej części na produkty spożywcze. W związku z tym można spodziewać się wzrostu konsumpcji, a co za tym idzie zwiększenia zatrudnienia w handlu – mówi dr Grzegorz Baczewski.

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan również inne socjalne zapowiedzi rządu, jak np. wprowadzenie programu 500 zł na drugie i kolejne dziecko oraz na pierwsze w przypadku rodzin o niskich dochodach, mogą przełożyć się na wzrost skłonności do konsumpcji, a zatem na wydatki konsumpcyjne. Dzięki temu handel będzie zyskiwał i zdobywał środki, które będzie mógł przeznaczyć na zwiększenie zatrudnienia i płac.

Jest również kilka czynników, które mogą osłabić tendencje do zwiększania zatrudnienia i podwyższania wynagrodzenia.

- Możemy się spodziewać, że podwyżka wynagrodzenia minimalnego oraz wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej wpłyną na branżę handlową od strony kosztów. Mogą to odczuć zarówno małe firmy handlowe, które chętnie zatrudniają na umowy cywilnoprawne jak i większe sieci, które często na najniższych stanowiskach sprzedażowych stosują stawki zbliżone do płacy minimalnej. Gdy podnosi się kwota płacy minimalnej, to zwykle równolegle podnoszą się inne wynagrodzenia. W efekcie rosną koszty zatrudnienia w firmie, więc to jest czynnik, który będzie wpływał na podwyższenie kosztów pracy. Może to ograniczać skłonność do zwiększenia zatrudnienia pracowników – tłumaczy dr Grzegorz Baczewski.

Innym czynnikiem – wyjaśnia ekspert – który może osłabić wzrost płac i zatrudnienia w handlu detalicznym i hurtowym, jest podatek progresywny od obrotów, który przyczyni się do zwiększenia kosztów prowadzenia działalności.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,20

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane