Konfederacja Lewiatan: Wzrost płacy minimalnej spowoduje wzrost konsumpcji, a trzeba promować oszczędzanie

Autor: Konfederacja Lewiatan 8 września 2015 13:42

Część polityków i związkowców proponuje podniesienie świadczeń socjalnych i wymuszenie szybszego wzrostu wynagrodzeń tłumacząc, że spowoduje to wzrost konsumpcji i w konsekwencji wzrost produkcji i zatrudnienia. - Biorąc pod uwagę niską skłonność Polaków do oszczędzania rząd powinien raczej promować oszczędzanie i inwestycje a nie konsumpcję - uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacja Lewiatan.

Zwiększenie emerytur i zasiłków, wymaga zwiększenia opodatkowania osób pracujących, co powoduje wzrost kosztu pracy. Podobnie administracyjne wymuszenie szybszego wzrostu wynagrodzeń (poprzez szybkie podnoszenie minimalnego wynagrodzenia oraz zwiększanie zatrudnienia i płac w sektorze publicznym) powoduje wzrost kosztów produkcji, a co za tym idzie wzrostu cen produktów krajowych. W efekcie konsumpcja rośnie, ale coraz większa jej część zaspokajana jest importem. 

Wzrost gospodarczy w krótkim okresie można również przyspieszyć zwiększając konsumpcję na kredyt zaciągany przez gospodarstwa domowe lub rząd. Ale to prowadzi do wzrostu zadłużenia i ponadproporcjonalnego zwiększenia kosztów obsługi długów - zauważa Jeremi Mordasewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Eustachy 2015-09-08 22:04:42

    Skrzydła i płetwy opadają. W ramach oszczędności emeryci (podobnie jak reszta zwykłych obywateli) to już może tylko ograniczyć konsumpcję szczawiu i mirabelek.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane