Koniec ery MarcPolu

Autor: ww.dlahandlu.pl 17 czerwca 2016 09:05

Koniec ery MarcPolu fot. MarcPol

6 czerwca 2016 r. Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość likwidacyjną spółki MarcPol SA. Tym samym z handlowej mapy kraju znika najstarsza polska sieć supermarketów.

Upadłość sieci ogłoszono bardzo szybko. Na początku maja sąd zabezpieczył majątek spółki poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego - Tycjana Saltarskiego, który prowadził m.in. proces upadłości sklepów Nomi. Niecały miesiąc później ustanowiono przymusowego nadzorcę. Równie szybko zamykano kolejne sklepy sieci, w sumie od początku roku zamknięto około 30 supermarketów z logo MarcPol, czyli połowę wszystkich placówek.

W szansę na uratowanie sieci nie wierzyli również jego dostawcy. 31 maja zarząd Bio Planet – dystrybutor żywności ekologicznej - podjął uchwałę o utworzeniu odpisu aktualizującego należności od Marcpolu, które są zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności. Wcześniej do sądu gospodarczego wpłynęły cztery wnioski o upadłość Marcpolu, m.in. od spółki Sawex, dostawcy produktów pod marką Britta. Swoje należności dostawcy wystawiają również na giełdach wierzytelności.

Bałagan informacyjny

Pracownicy sieci w sprawie sytuacji spółki i terminach wypłaty wynagrodzeń próbują kontaktować się miedzy sobą na forach internetowych. Media donosiły, że do spółki KT System, której wspólnikami są radcowie prawni Wojciech Budny i Leszek Czarny, a prezesem zarządu Maria Wincewicz Budny, od kwietnia należy 60 proc. akcji Marcpolu. Jednak spółka nie dofinansowała sieci sklepów tak jak planowała, bo sytuacja Marcpol-u była niejasna. Część sklepów zaopatruje spółka Marcpol Bis, która powstała w kwietniu 2016 roku i ma kapitał zakładowy w wysokości 5 tys. zł. W przypadku części zamkniętych placówek logo Marcpolu nadal widnieje na sklepie, ale prowadzi tam działalność spółka Sklepy Doroty Plus, należąca do Zbigniewa Dworakowskiego, właściciela m.in. dystrybutora wyrobów mięsnych Bruno Tassi.

Nowy prezes, nowe spółki

Marek Mikuśkiewicz, mniejszościowy akcjonariusz spółki, od 5 kwietnia 2016 r. nie sprawuje kontroli na działalnością Marcpolu. Jego następcą został Jacek Cegłowski, który został wybrany na początku kwietnia podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Cegłowski w dotychczasowej karierze zajmował stanowiska: prezesa zarządu i dyrektora zarządzającego firmy AD SA (właściciela marki AD Loving Home), prezesa zarządu Textill Solutions, prezesa zarządu Retail Consulting S.A., prezesa zarządu Fashion Connection, dyrektora zarządzającego Kenvelo, dyrektora generalnego World Sport. Marek Mikuśkiewicz niedawno założył nową spółkę - Markinvest SA. Siedziba podmiotu została zarejestrowana w Warszawie przy Al. Wilanowskiej 363/60 (biuro Marcpolu mieści się przy Al. Wilanowskiej 365). Niecały miesiąc wcześniej do KRS została wpisana spółka Marcpol Bis, której jedynym udziałowcem i jednocześnie prezesem zarządu została Ewa Kraszewska.

  • Ona 2016-06-20 19:19:39

    A co mam zrobić jak utrzymuję z tej pensjj całą rodzinę i jej nadal nie ma

  • yo 2016-06-19 11:49:04

    podobno ktos dostał, ale 95% osób nie ...

  • jprdl 2016-06-18 09:29:06

    Ktoś dostał wypłatę 17 tak jak obiecali? To jest po prostu chore, wypłaty nadal brak, nie ma z czego zrobić zakupów, opłacić rachunków...żałosne ze nikt z tym nic nie robi. Smutne jest to ze sąd się tym zajmuje a efektów nie widać, wszyscy mają gdzieś pracowników i to, czy będą mieli z czego żyć

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane