Koniec z metkami w sklepach? MF przygotowało projekt ustawy

Autor: PAP 17 lipca 2013 16:05

Koniec z metkami w sklepach? MF przygotowało projekt ustawy

Przedsiębiorcy nie będą musieli metkować sprzedawanych przez siebie towarów - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług, opublikowany w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt przewiduje przede wszystkim zniesienie ciążącego na sprzedawcach obowiązku indywidualnego oznaczania towarów, czyli tzw. metkowania. Zdaniem MF naklejanie cen na poszczególne towary jest przyczyną większego zaangażowania personelu, co przekłada się na wzrost cen. Nie bez znaczenia jest też ryzyko pomyłek. Według resortu metkowanie jest szczególnie uciążliwe dla małych firm, które nie mają odpowiednich systemów oznaczania towarów kodami kreskowymi.
Według MF zaproponowane w projekcie rozwiązania "wpisują się w działania deregulacyjne rządu, mające na celu w szczególności eliminację z obrotu prawnego zbędnych dla przedsiębiorców obciążeń oraz uproszczenie i uporządkowanie stanu prawnego".
Zgodnie z projektem ceny mają być "uwidaczniane" w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający ich porównanie. W przypadku obniżki ceny sprzedawca powinien informować o jej przyczynie. Za naruszenie obowiązków określonych w ustawie przedsiębiorca będzie mógł dostać karę w wysokości do 20 tys. zł, a jeżeli w ciągu roku trzykrotnie naruszy przepisy narazi się na karę do 40 tys. zł.
Ustawa ma zastąpić obowiązującą ustawę o cenach, wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Resort finansów szacuje w tzw. Ocenie Skutków Regulacji, która jest częścią uzasadnienia do projektu, że zmiana przyczyni się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych, które wyceniane są na kwotę ok. 0,5 mld zł rocznie. Według MF będzie to miało pozytywny wpływ na poziom kosztów uzyskania przychodów firm działających w handlu i usługach, ale dokładne wyliczenie skali oszczędności możliwych do uzyskania jest trudne ze względu na brak niektórych danych.
Zdaniem resortu finansów "korzyści społeczne" mogą być zbliżone do skali oszczędności związanych z obciążeniami administracyjnymi. MF przyjęło, że w przypadku małych i średnich firm oszczędności wyniosą ok. 150 mln zł rocznie, pozostałe przedsiębiorstwa zaoszczędzą ok. 350 mln zł rocznie, a obywatele ok. 375 mln zł na rok.
"Ponadto ocenia się, że proponowane zmiany regulacji przyczynią się do większej elastyczności cen, a pośrednio mogą przyczynić się także do ich obniżenia" - oceniło MF.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Marta 2013-07-31 00:27:34

  Do ml:

  Bez cenówki także.To wszystko jest po to,żeby łatwiej oszukiwać.Ostatnio robiłam zakupy w Realu. Na ćwiartkach kurczaka po 5,49 zł za kg nalepiono mi nalepke filetów z kurczaka po 15,65. Ćwiartek bylo 2,602zł.Ile przepłaciłam łatwo policzyć. Reklamowalam . Zwrócono mi różnice ok. 27zł. Równiez nie zgadzała się cena na półce innego artykułu , a w kasie nabito cenę wyższa o 1 zł. Po reklamacji zwrócono mi różnicę . Nawet przyniesiono do domu , bo nie mogłam odejść od dziecka niepełnosprawnego. Musiałabym obciążyc pracownika kosztami taksówki. Nie powiem ,bo ładnie rozparzono reklamcję reklamację. Przeproszono mnie. Oczywiscie pomyłki zdarzają się. Jednak trzeba się pilnować przy większych zakupach. Brak cenówek zmieni moje nawyki zakupowe. Muszę wiedzieć ile płacę i za co. Na paragonach nie zawsze to jest jasne.

 • ml 2013-07-22 21:33:42

  Droga Marto chodzi o cenówki na litość boską!!

 • Marta 2013-07-22 14:44:37

  Nigdy w zyciu nie kupię żywności przetworzonej bez oznaczeń,bez metki.

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane